Tusze do drukarek – kilka porad przed zakupem

0
485

Tusz to istotny element, bez którego drukarka nie będzie mogła pełnić swoich najważniejszych funkcji. Mają one wpływ nie tylko na jakość powstających wydruków, ale także ich trwałość oraz sprawność działania samej drukarki. Największym problemem, przed którym staje każda osoba planująca zakup tuszu, jest ustalenie, czy sięgnąć po tusz oryginalny, czy po jego nieco tańszy zamiennik? Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób stojących przed takim wyborem.

Tusze oryginalne i zamienne – najważniejsze podobieństwa i różnice 

Wbrew pozorom, różnica pomiędzy tusze oryginalnym a jego tańszym zamiennikiem nie ogranicza się wyłącznie do ceny. Choć oczywiście, również ona ma duże znaczenie. Przede wszystkim – tusze oryginalne są produkowane przez tego samego producenta, co urządzenie, z którego korzystasz. Tusze zamienne wytwarzane są przez inne firmy, które często nie zajmują się wytwarzaniem samych drukarek. 

Ponadto, tusze oryginalne są w pełni kompatybilne z urządzeniem, w którym będziesz je stosować. Tusze zamienne również mogą być w pełni dopasowane i nie mniej niezawodne, jednak warto sięgać po produkty uznanych i renomowanych dostawców. W innym wypadku możesz omyłkowo zaopatrzyć się w tusz, który będzie kolidował z urządzeniem. 

Warto też rozpatrzyć opcję uzupełniania zużytych wkładów, która nazywa się również ich regeneracją. Polega na zwracaniu zużytych wkładów, które po oczyszczeniu i wymianie niektórych elementów, zostają ponownie napełniane tuszem. Rozwiązanie to jest wybierane przez niektórych użytkowników drukarek z uwagi na mniejsze koszta, w porównaniu do zakupu nowych tuszy. 

Tusze do drukarki a jakość wydruku 

Dostępne tusze do drukarek mogą oferować też nieco odmienną jakość druku. Oczywiście, najwyższą jakość oferują tusze oryginalne, przeznaczone dla konkretnego modelu drukarki. W przypadku zamienników sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. 

Przede wszystkim – poszczególne zamienniki mogą różnić się składem kartridża, co przekłada się na uzyskiwane w czasie drukowania efekty. Różne zamienniki mogą oferować nieco odmienne odwzorowanie kolorów, a także w różnym stopniu przedstawiać detale i szczegóły. Innymi słowy, wybierając zamiennik, nigdy nie masz pewności, w jakim stopniu uzyskany wydruk będzie zbieżny z oryginałem. 

Tusze oryginalne i zamienne a wydajność kartridża 

W zakupie tuszu do drukarki ważna jest także wydajność wkładu, która ma duży wpływ na komfort wykonywania wydruków. Najlepszą wydajnością odznaczają się tusze oryginalne. Ich zamienniki mogą być w różnym stopniu – mniej lub bardziej – wydajne. Kluczowy jest między innymi skład chemiczny tuszu. W oryginalnych produktach stosuje się specjalne substancje, które przeciwdziałają jego zbyt szybkiemu wysychaniu oraz innym strukturalnym przekształceniom jego konsystencji. 

Osoby korzystające z tuszów zamiennych, które drukują dużą ilość dokumentów, powinny raz na 3-4 kartridże zastosować tusz oryginalny. Powód jest prosty – pozwoli upewnić się, czy całe urządzenie działa prawidłowo oraz czy jego poszczególne elementy – na przykład głowice drukujące – nie wymagają naprawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ