Istnieje bardzo wiele metod łowienia ryb. Jedną z nich jest metoda feeder, która jest idealna dla osób poszukujących ryb ze spokojnym żerem. Jednocześnie metoda ta odznacza się dużą prostotą i uniwersalnością, pozwala bowiem łapać wiele gatunków z wysoką skutecznością. Aby jednak faktycznie się sprawdzała, niezbędny jest zakup specjalistycznego sprzętu, a przede wszystkim dedykowanej wędki. Zobaczmy, czym się kierować, aby ją wybrać.

Dlaczego metoda feeder jest tak skuteczna?

Metoda feeder jest jedną z najskuteczniejszych metod połowu wielu gatunków ryb, ponieważ polega jednocześnie na używaniu specjalnych zanęt i przynęt. Dzięki temu potrafi zwabić zarówno ryby łagodniejsze, jak i drapieżne. Możesz dzięki niej zapolować na przykład na leszcze, karpie, klenie, okonie, sandacze, czy nawet sumy.

Skuteczność tej metody jest przy tym uzależniona w dużej mierze od wyboru odpowiedniego sprzętu. Nie jest z kolei aż tak istotne stanowisko, które wybieramy, ponieważ metoda feeder sprawdza się zarówno na jeziorach, jak i rzekach, również tych z większym nurtem czy głębią. Wszystko dlatego, że ryby są w niej bardzo skutecznie zachęcane do łapania przynęty. Jej wysoka skuteczność wynika również z tego, jak jest prosta – dzięki niej nawet początkujący będą w stanie szybko opanować sztukę wędkowania.

Główne parametry wędki feeder: długość i ciężar wyrzutowy

Istnieje wiele rodzajów wędek, które różnią się od siebie konstrukcją. Wśród nich wędki feeder wyróżniają się średnią długością, wahającą w zakresie od 2,9 do 4,2 m. Bardzo uniwersalne są wędki o długości około 3,6 m, które pozwalają na łowienie zarówno w wodzie stojącej, jak i płynącej.

Ciężar wyrzutowy także jest nie bez znaczenia, ponieważ to on obrazuje, czy będziesz w stanie zarzucić wędkę na dużą odległość. Do wód stojących i wolno płynących sprawdzają się wędki z ciężarem wyrzutu nieprzekraczającym 100 g. Z kolei do wód z mocnym nurtem albo do bardzo dalekich rzutów powinniśmy wybrać wędkę o ciężarze wyrzutowym około 150-200 g. Jednak do niektórych typów akwenów, jak choćby do kanałów, powinny być z kolei dobierane ultralekkie wędki feeder, o ciężarze wyrzutu do 50 g i długości nieprzekraczającej 2,5 m.

Całkowita waga, elastyczność i wytrzymałość

Kolejne parametry, na jakie musimy zwrócić uwagę, mówiąc o wędkach feeder, to jej całościowe wykonanie. Wędka tego typu powinna być przede wszystkim wytrzymała i elastyczna, co zapewni jej nie tylko długotrwałą żywotność, ale też sprawi, że będzie ona przyjemnie pracowała podczas zarzucania.

Na uwagę zasługiwać sobie będą także wędki o stosunkowo niskiej wadze własnej, co przekłada się na ich wygodne używanie. Zwłaszcza osoby początkujące na pewno docenią niewielką masę, która pomoże im spędzić więcej czasu nad jeziorem czy rzeką.

Warto także zastanowić się, jak na co dzień będziemy nosić ze sobą wędkę. Jeśli zależy nam na jej dużej mobilności, lepiej sięgnąć po model teleskopowy, który łatwo i szybko złożymy, dzięki czemu bez problemu przewieziemy ją w wybrane miejsce. Tego typu wędka może mieć jednak mniejszą wytrzymałość niż wędka segmentowa. Ta z kolei będzie dużo trudniejsza w transporcie, ponieważ pozostaje dłuższa i mniej poręczna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ