Psy z alergiami wymagają stosowania specjalnego typu karmy, która nie będzie powodować negatywnych konsekwencji. Karmy hypoalergiczne są dedykowane właśnie dla takich psiaków. Można stosować je w przypadku różnego typu alergii oraz nadwrażliwości pokarmowych. Poniżej rozwijamy ten temat oraz podpowiadamy jaką karmę dla psa-alergika warto wybrać. 

Psie alergie – najczęstsze objawy oraz rozpoznawanie 

Alergie u psów to wyjątkowo trudny temat. Ich zdiagnozowanie może zająć nieco czasu. Najczęściej, pierwszymi objawami mogącymi świadczyć o wystąpieniu alergii jest świąd miejscowy, wypadanie włosów, łuszczenie się skóry. Psy z alergiami mają też tendencję do wygryzania sobie niewielkich ran lub ich nadmiernego rozdrapywania. W ten sposób objawiać się mogą zarówno alergie skórne, jak i pokarmowe. 

Najczęściej, za wystąpienie powyższych objawów mogą odpowiadać alergie na białko. Warto przy tym podkreślić, że alergie mogą wystąpić na różnym etapie życia czworonoga, a także pojawiać się bez względu na porę roku. Dodatkowo, wiele psich alergii nie poddaje się leczeniu sterydowym. Jeśli podejrzewasz u swojego pupila alergię, niezwłocznie warto udać się na konsultację z weterynarzem. Długo nieleczona alergia może poważnie odbić się na zdrowiu Twojego psiaka. 

Karmy hipoalergiczne – jakie produkty wybrać, by trafić? 

Karma hypoalergiczna dla psa powinna przede wszystkim odznaczać się odpowiednio skomponowanym składem. W odróżnieniu od karmy zwykłej, powinna zawierać mniejszą ilość białka. Często wybiera się także produkty monobiałkowe, w których produkcji zastosowano tylko jeden typ białka, lub produkty z białkiem hydrolizowanym. 

Warto także unikać produktów zawierających zboża, które są niepotrzebnymi wypełniaczami wielu psich karm. Ponadto, często to właśnie zboża okazują się odpowiedzialne za wywoływanie reakcji alergicznych lub uczuleniowych. Warto też zwrócić uwagę, czy w składzie nie znalazły się takie produkty jak: soja, mleko, jajka, bądź czy nie znajdują się ich śladowe ilości. Oczywiście, te same zasady obowiązują w trakcie kupowania psich smakołyków.

Dodatkowe sposoby na psie alergie 

Niektórzy psi opiekunowie decydują się także na wybór innego rozwiązania, jakim jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla swoich pupili. W ten sposób, krok po kroku, wykluczają kolejne składniki z psiej diety, aż w końcu ustalają jaki składnik był odpowiedzialny za powstawanie alergii. Po jego wyeliminowaniu należy powrócić do standardowego sposobu żywienia, obserwując na bieżąco reakcję psiego organizmu na przyswajalny pokarm. 

Przeprowadzenie pełnej diety eliminacyjnej może trwać od 6 do nawet 8 tygodniu, a w jej trakcie należy pozostawać w kontakcie z weterynarzem. Niektórzy także decydują się na tak zwane „próby prowokacyjne”. Polegają one na podawaniu psu wyłącznie jednego składnika i obserwowaniu, czy wywołuje on reakcje alergiczne. Inni z kolei stosują dietę monobiałkową, polegającą na prowokowaniu organizmu psa do usunięcia spożytych wcześniej alergenów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ