Akwaryści najczęściej decydują się na zbiorniki, w których hodować będą zarówno podwodne zwierzęta jak i rośliny. Dotyczy to zarówno hodowców z wieloletnim stażem, jak i zupełnie początkujących akwarystów. Wbrew pozorom, obecność roślin jest ważna także z uwagi na dobro rybek. Pozytywnie wpływają na parametry wody, a także tworzą środowisko, w którym rybki mogą urządzać sobie kryjówki i szukać schronienia. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób, które pragną wybrać łatwe w hodowli rośliny akwariowe. Podpowiadamy po jakie gatunki warto sięgnąć oraz jak należy o nie dbać, by rozwijały się prawidłowo. 

Rośliny akwariowe łatwe w hodowli do Twojego akwarium

Rośliny mało wymagające są nie tylko łatwiejsze w hodowli, ale także pod wieloma względami oszczędne. Przede wszystkim – nie stawiają tak dużych wymagań w kwestii wyboru podłoża, nawożenia, dostępu do oświetlenia. Ponadto, nie ma potrzeby ich regularnego przycinania, przesadzania lub w inny sposób ingerowania w ich rozwój. Wiele z polecanych gatunków mało wymagających wystarczy tylko wprowadzić w podłoże i odpowiednio zamocować, a rośliny będą same się rozwijać. 

Osoby początkujące powinny zrezygnować z zakupu roślin tak zwanych in-vitro. Ich wymagania są wyjątkowo wysokie i wyśrubowane – potrzebują zwiększonej ilości dwutlenku węgla, odpowiedniego poziomu nasłonecznienia oraz innych określonych warunków. Rośliny takie są zanurzone w specjalnym żelu, który gwarantuje optymalną dawką mikroelementów i makroelementów. W wielu wypadkach trzeba dostosować sposób funkcjonowania akwarium względem roślin in-vitro. Choć są to oryginalne ozdoby do akwarium, początkujący akwaryści powinni sięgać po gatunki łatwiejsze w hodowli. 

Polecane gatunki roślin akwariowych

Anubias to pierwsza z polecanych roślin akwariowych dla początkujących akwarystów. Składa się z szerokiego kłącza oraz wierzchołka, z którego wyrastają liście. Anubias jest łatwy w hodowli i mocowaniu – wystarczy częściowo zakopać ją w podłożu lub przymocować do ozdób. Tym samym, nie wymaga stosowania specjalnych podłoży ani nawozów, ani specjalnego dostosowywania jasności lampy. 

Kryptokoryna to rodzina roślin azjatyckich, o mocnych kłączach i spiczastych liściach. Można hodować je w różnych warunkach – od 18 do nawet 30 stopni C. Dobrze znosi rozmaite warunki hydrologiczne, nie wymaga dodatkowego nasłoneczniania, a nawet – jest w stanie przetrwać w akwarium wysoce zaciemnionym. 

Rogatek to jedna z najbardziej pospolitych, występująca na całym świecie. Z jej rozłożystych pędów wyrastają długie łodygi i charakterystyczne liście. Nie wymaga dużej ilości światła ani nawożenia. Typ podłoża, w które zostanie wprowadzona, również nie ma wpływu na jej dalszy rozwój. Można ją hodować w warunkach temperaturowych poniżej 27 stopni C. 

Mech jawajski to kolejna łatwa w hodowli roślina. Wystarczy przymocować ją do kamieni akwariowych, korzeni lub innych elementów ozdobnych. Jej dalszy rozwój przebiega bez ingerencji hodowcy – wystarczy utrzymywać temperaturę wody w przedziale 15-30 stopni oraz unikać nadmiernej ekspozycji na światło. 

Do pozostałych gatunków roślin akwariowych łatwych w hodowli należą: gałęzatka kulista, pelia, żabienica, limnofilia, mikrozorium, moczarka, nurzaniec, wgłębka, jezierza trawiasta, strzałka, różdżyca rutewkowa, wąkrotka białogłowa i nadwódka wielonasienna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ