Stres może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto podjąć starania, aby ograniczyć jego skutki. Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem? Jak radzić sobie ze stresem? Sprawdź, jak dobrze zarządzać stresem.

Unikanie stresu – czy tak się da?

Stresu uniknąć się nie da. I dobrze, bo stres to motywująca reakcja organizmu, która pomogła nam przetrwać tyle tysięcy lat. Gdy znajdziemy się w sytuacji, która wymaga od nas czujności, wyrzut tzw. hormonów stresu – kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny – sprawia, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z „drapieżcą” lub z trudnym zadaniem np. w pracy. Stres mija, gdy sytuacja zostanie przez nas opanowana, gdy osiągniemy wyznaczony cel lub załagodzimy konflikt.

Niestety często się zdarza, że stres nie mija, bo trwamy w sytuacji, która wywołuje u nas reakcje obronne (czyli właśnie stres). Spiętrzenie obowiązków w pracy, przeciągający się konflikt z partnerem, poważna choroba bliskiej osoby – różne czynniki zewnętrzne mogą sprawić, że stres staje się długotrwały. A to może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia. Dlatego tak ważne jest to, aby nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. A sposobów jest sporo! My wymienimy 3 najtrafniejsze!

Jak radzić sobie ze stresem?

1. Oddaj się pasji

Masz hobby? Świetnie! Wolny czas poświęć na rozwijanie swoich pasji. Gra na gitarze, czytanie książek non fiction, nauka języków obcych, jazda na rowerze, lepienie garnków – jeśli to lubisz i relaksujesz się przy tym, przeznacz na to więcej czasu niż dotychczas.

2. Wypróbuj techniki relaksacyjne

Wiele z nich możesz praktykować zarówno samodzielnie w domu, jak i na zajęciach grupowych. Przykładem jest joga czy medytacja. Popularne sposoby radzenia sobie ze stresem to również trening autogenny Schultza i relaksacja Jacobsona, polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni oraz skanowaniu ciała. Tego typu techniki stosowane są powszechnie w psychoterapii. Jeśli jesteś początkująca, zacznij od ćwiczeń oddechowych. Możesz je wykonywać o każdej porze dnia, ale najlepiej wcielić je w swoje wieczorne rytuały na dobry sen.

3. Aktywność fizyczna

Jak radzić sobie ze stresem? Dobrą metodą jest zwiększenie ruchu. Aktywność fizyczna pomaga rozładować stres i nagromadzone w ciągu dnia emocje. Dobrze jest ćwiczyć po pracy, gdy odczuwamy największe napięcie.

Ponadto ruch wspomaga wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Zaleca się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu wybrać na spacer lub oddać innej formie rekreacji. A po wysiłku wypocząć. Kładź się więc do łóżka o regularnych porach i wysypiaj, aby twój organizm miał szansę na regenerację.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ