Każdy, kto kiedykolwiek prowadził własną działalność gospodarczą bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby iść z duchem czasu i korzystać z nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań. Czym jest system SCADA i gdzie można go wykorzystać?

Co to jest SCADA?

System informatyczny SCADA to najprościej pisząc oprogramowanie, które wykorzystuje się w firmach do kontrolowania i nadzorowania procesów produkcyjnych i technologicznych. To system komputerowy mający za zadanie integracje sterowników PLC oraz dostarczanie niezbędnych wizualizacji przebiegu procesów. Dzięki temu można w bardzo szybki i prosty sposób wyeliminować różnego rodzaju błędy, które mogą negatywnie wpływać na wydajność pracy.

Systemy SCADA pełnią rolę informatora, który kontroluje bieżący stan urządzeń i dba o to, aby wszystkie procesy przebiegały zgodnie z planem. Maszyna przetwarza dane na formę przyjazną człowiekowi, daje możliwość sterowania sprzętem, wysyła i zatrzymuje polecenia.

Czym różni się SCADA od HMI?

SCADA i HMI to dwa programy, które są do siebie bardzo podobne, jednak w zakresie wykonywanych zadań nieco się różnią i warto mieć to na uwadze. System SCADA od systemu HMI różni się przede wszystkim poziomem zaawansowania prac. Panele HMI dają możliwość prezentowania danych z maszyn i zadawanie parametrów pracy. To łącznik pomiędzy urządzeniem a operatorem. W przypadku małych aplikacji mających ograniczone wymagania, panel HMI będzie wystarczający. Natomiast w większych przedsiębiorstwach lepiej sprawdzi się program SCADA, który jest bardzo rozbudowany i daje więcej możliwości. Działa na szerszą skalę, systemy są bardziej rozbudowane, system daje również duże możliwości, jeżeli chodzi o wizualizacje z możliwością modyfikacji.

Decydując się na system SCADA warto wiedzieć, że będzie idealny w wielu dziedzinach, sprawdzi się nie tylko na produkcji, ale w przypadku firm zajmujących się ekologią czy w automatyce budynkowej. Najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiedniego dostawcę takich usług. Wybierajmy partnerów biznesowych, którzy są sprawdzeni i cieszą się dobrymi opiniami wśród klientów. Trzeba korzystać z nowoczesnych rozwiązań – to przyszłość naszej firmy, jeśli zależy nam na tym, aby stale się rozwijała.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ