Podstawą pielęgnacji suchych dłoni jest stosowanie kosmetyków, które uzupełniają warstwę lipidową skóry, np. kremów z lipidami, lotionów z witaminą A lub substancji z alfa-hydroksykwasami. Suchość rąk może być spowodowana czynnikami wewnętrznymi (np. chorobami skóry) lub wewnętrznymi, jak: intensywne opalanie się lub używanie chemicznych środków czystości.

Kosmetyki z lipidami – podstawa pielęgnacji suchej skóry

Kluczowym elementem w pielęgnacji suchych dłoni jest odbudowa bariery ochronnej skóry. Warstwę lipidową można uzupełnić, stosując preparaty natłuszczające, np. kremy, maści i lotiony. Kosmetyki z lipidami kupuje się w aptekach lub drogeriach stacjonarnych lub internetowych. Superkoszyk to jeden z portali, gdzie można kupić produkty do pielęgnacji suchej skóry przez Internet. Kosmetyki do przesuszonych dłoni powinny zawierać np. witaminę A, C, F oraz substancje złuszczające, np. alfa-hydroksykwasy lub beta-hydroksykwasy. Bardzo dobrą opinią cieszy się krem Garnier do bardzo bardzo suchej skóry, który zawiera alantolinę.

Wewnętrzne przyczyny suchej skóry dłoni

Sucha skóra dłoni może być spowodowana czynnikami wewnętrznymi związanymi z kondycją organizmu. Czynniki wewnętrzne to np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy genetycznie uwarunkowane choroby skóry z grupy rybiej łuski, na skutek których na ciele pojawiają się zmiany, które przypominają rybią łuskę. Przesuszająca się skóra dłoni może być też spowodowana niewydolnością nerek, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy lub chorobami nowotworowymi. Suchość skóry wynika z naturalnego przebiegu starzenia się organizmu lub odwodnienia w wyniku np. biegunki, wymiotów czy wysokiej gorączki.

Środowiskowe przyczyny przesuszającej się skóry dłoni

Najważniejszymi zewnętrznymi czynnikami, które powodują suchość skóry, są czynniki klimatyczne. Sucha skóra robi się najczęściej podczas upałów oraz mrozów, szczególnie gdy towarzyszy im silny wiatr. Dłonie zrobią się suche po wzmożonej ekspozycji na promienie słoneczne. Skórę może wysuszać także klimatyzacja oraz środki czystości, jakich używa się np. do zmywania lub prania.

Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin i stosowanie leków

Przyczyną suchej i pękającej skóry na rękach może być także niedobór witaminy A (retinolu). Dłonie przesuszają się przez stosowanie leków, np. retinoidów, sterydów, leków do leczenia trądziku, jak kwas azelainowy, lub medykamentów stosowanych w czasie chemioterapii.

Domowe sposoby na suchą skórę dłoni

O suchą skórę dłoni można zadbać domowymi sposobami. Parafina na dłonie to jeden z nich. Do naczynia z gorącą wodą wlewa się gotową parafinę kupioną w aptece. Posmarowane dłonie kremem nawilżającym zanurza się w cieczy. Gdy parafina zastygnie na rękach, nakłada się na nie foliowe rękawiczki i owija ręcznikiem na 15-30 minut. Suchą skórę nawilży też maseczka na dłonie z żółtka jajka. 4 łyżki oliwy z oliwek miesza się z żółtkiem i powstałą substancją smaruje ręce. Dłonie owija się folią i ręcznikiem na około 20 minut. Żółtko zwiera witaminę A, która działa na skórę regenerująco i ochronnie.

[Głosów:9    Średnia:3.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ