W naszej szafie z butami znajdziemy wiele par obuwia z różnych materiałów, zwłaszcza jeśli spojrzymy na buty sportowe. Nie brak jednak jest również butów skórzanych, już od lat uważanych za najtrwalsze i najlepsze do noszenia dla wszystkich tych, którym zależy na wygodzie, ale również komforcie stóp. Niezbędne jest jednak odpowiednie dbanie o tego rodzaju obuwie, o czym często się zapomina.

Wiele marek, np. buty Ryłko, ma specjalne produkty do pielęgnacji obuwia, dedykowane nie tylko dla butów skórzanych tej firmy, ale również zróżnicowane pod kątem różnego rodzaju obuwia oraz rozmaitych typów skóry. Warto wiedzieć, w jaki sposób troszczyć się o buty skórzane, aby mogły one zachować swoją jakość i świetnie się prezentować przez długi czas, bez potrzeby ich wymiany.

Czyszczenie przede wszystkim

Wszystkie skórzane buty Ryłko wykonane są ze specjalnego gatunku skóry naturalnej, która w oczywisty sposób ma atrakcyjne dla człowieka właściwości. Aby jednak je utrzymała, musi być odpowiednio zadbana. Przed jakimikolwiek czynnościami pielęgnacyjnymi musimy więc buty najpierw wyczyścić. Te, które noszone są poza sezonem zimowym, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, aby można było zmyć z nich pył. Z kolei te noszone zimą zwykle mają na sobie dodatkowo piasek oraz niestety sól. W takim przypadku trzeba je delikatnie obmyć, najlepiej zaraz po przyjściu do domu. Białe ślady po soli mogą wejść w skórę, zostawiając nieestetyczne ślady i osłabiając ją. Z tego powodu skórzane buty Ryłko można dodatkowo przetrzeć ciepłą wodą z delikatnym mydłem, aby usunąć dobrze sól. Następnie buty powinny wyschnąć – ważne, aby postawić je w miejscu ciepłym, ale nie przy bezpośrednim źródle ognia, np. piecu, kominku czy kaloryferze. Zbyt wysoka temperatura może zniszczyć skórę.

Właściwa pielęgnacja

Regularnie nawilżane i nacierane pastą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi buty z powodzeniem możemy jedynie przecierać, co jakiś czas porządniej je pielęgnując. Jednakże podstawa jest zadbanie o dobrą jakość skóry. W sklepach znaleźć można specjalne kremy do nawilżania skóry, które zapobiegają jej pękaniu wskutek noszenia czy działania warunków atmosferycznych. Następnie należy zabezpieczyć buty Ryłko pastą. W przypadku czarnych butów wybieramy czarną; w przypadku brązowych – brązową. Wszelkie inne kolory dobrze jest pielęgnować pastą bezbarwną, która nie zmieni ich koloru. Tak natarte pastą buty Ryłko zostawiamy do wyschnięcia, a następnie polerujemy, jeśli producent pasty to zaleca – najlepiej miękką szmatką. W ten sposób będą one estetycznie wyglądać, a jednocześnie staną się chronione przed działaniem niepożądanych czynników zewnętrznych.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWypadająca macica
Następny artykułPrzesuszająca się skóra dłoni
Redakcja uMalgosi.pl

Cześć, jestem Gosia i piszę na tematy związane z modą, urodą i zdrowiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ