Zamszowe kozaki prezentują się zwykle bardzo stylowo – pod warunkiem, że są one jednak odpowiednio zadbane. O buty z takiego materiału w szczególności trudno jest zadbać zimą, są one bowiem dużo bardziej podatne na przybrudzenia oraz przemoczenia niż, na przykład, skóra. Nie jest to jednak niemożliwe, wystarczy poznać tylko kilka modowych sztuczek.

Impregnacja

To czynność, o której nie możemy zapomnieć w sezonie jesienno-zimowym, jeżeli chcemy, aby nasze buty były jak najbardziej odporne na wszelkie zabrudzenia oraz warunki atmosferyczne. Trudno zaprzeczyć, że wszystkie buty wykonane z zamszu są szczególnie narażone na działanie deszczu oraz śniegu. Do impregnacji tego typu obuwia, najlepiej wykorzystać specjalistyczne preparaty (MULTI STOP, Antiaqua) lub spraye. W przeciwnym razie pozostanie nam zakup nowych kozaków. Polecamy wtedy bogaty wybór butów na moda360.pl/damskie/kozaki

Oczyszczanie

Jeżeli jednak zdarzy się, że zapomnimy o wykonaniu tej czynności, należy regularnie oczyszczać nasze kozaki. Możemy do tego wykorzystać nawet produkty, które na pewno znajdują się na półce w naszym domu. Świetnie sprawdzi się w takich przypadkach ciepłe mleko, skórka chleba, a także para wodna. Możemy to jednak robić również przy pomocy odpowiedniej szczotki, która świetnie sprawdzi się przy usuwaniu błota, a także w znacznym stopniu poprawi wygląd włosia. 

Usuwanie soli

Największym wrogiem zamszowych kozaczków jest sól drogowa, która potrafi spowodować na ich powierzchni niezbyt estetyczne i – co najgorsze – trwałe zacieki. Pamiętaj, że im szybciej przystąpisz do działania, tym większa szansa, że zginą one całkowicie. W tym przypadku również świetnie sprawdzi się ciepłe mleko lub odpowiednio przygotowany roztwór wody i soli. Decydując się na tę metodę, musisz pamiętać, że jego proporcje powinny wynosić 1:1. Jeżeli jednak nie jesteś zwolenniczką domowych sposobów, zawsze możesz sięgnąć po specjalistyczny preparat, który na pewno nie uszkodzi delikatnego materiału.

Usuwanie tłustych plam

W sytuacjach, gdy na nasze buty spadnie tłusta plama, możemy z łatwością wywabić ją przy pomocy talku: należy pokryć nim warstwę zamszu, a następnie wyczesać resztki, które pozostaną na jego powierzchni. Aby ułatwić sobie całą czynność, tutaj także warto wykorzystać  szczoteczkę wykonaną z gumy oraz metalu. Szczoteczka gumowa potrafi pięknie ułożyć włosie, zaś ta metalowa – pięknie oczyścić nasze obuwie. Interesującym gadżetem, który pomoże zadbać nam o wygląd butów, jest również kostka do czyszczenia zamszu, która potrafi – niczym gumka do ścierania – zetrzeć wszystkie plamy po tłuszczu oraz wszelkie zlepienia. 

Renowacja

Wszystkie mikrouszkodzenia, które są szczególnie dobrze widoczne na obuwiu zamszowym, warto „naprawić” przy pomocy jednego ze specjalistycznych płynów. Na półkach sklepowych możemy znaleźć, między innymi, płyny odświeżające, odżywiające oraz oczyszczające. W zależności od naszych potrzeb, możemy pokusić się o wypróbowanie przynajmniej jednego z nich. Korzystając z tego typu preparatów, warto jednak najpierw przeprowadzić próbę i nałożyć go w miejscu mniej widocznym. Co więcej, w przypadku obuwia zamszowego, musimy czyścić całość równomiernie – w przeciwnym wypadku narazimy je na ryzyko zacieków.

Osuszanie

Nawet po krótkim spacerze po ośnieżonych drogach, możemy być pewne, że nasze zamszowe buty będą mokre. W takich sytuacjach najlepiej, po prostu, pozwolić im wyschnąć w całkowicie naturalny sposób. Kiedy jednak są one szczególnie mokre, możemy do środka włożyć gazety, które szybciej wchłoną całą wilgoć – wówczas jednak musimy postawić je w przewiewnym miejscu. Można również sięgnąć po różnego rodzaju oczyszczacze do butów, określane w tym momencie także mianem „suszarek”.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ