Czyszczenie obuwia zamszowego – kilka przydatnych porad

0
569

Czyszczenie obuwia nigdy nie należało do najprostszych. W przeciwieństwie do pozostałych części garderoby, obuwie zazwyczaj nie nadaje się do mycia automatycznego, a tym bardziej – do korzystania ze zwykłych środków czyszczących. Należy wybierać raczej środki dedykowane właśnie do obuwia, a zwłaszcza – do materiału, z którego zostały wykonane. Poniżej rozwiniemy temat obuwia zamszowego – i jego czyszczenia. Podpowiemy – z jakich środków warto korzystać, by oczyścić i odświeżyć obuwie zamszowe, a zarazem nie utracić jego blasku.

Obuwie zamszowe – jego wymagania, predyspozycje i dedykowane środki czyszczące

Obuwie zamszowe cieszy się dużą popularnością. Powierzchnia zamszu jest przyjemna dla oka, posiada wysokie walory estetyczne oraz nadaje się do łączenia z innymi elementami garderoby. Ponadto, buty zamszowe wyglądają na bardziej lekkie niż ich skórzane odpowiedniki.

Inaczej jednak niż w przypadku butów skórzanych, zamsz jest o wiele trudniejszy w czyszczeniu. Materiał ten łatwo wchłania wilgoć, brud, pyłki, a w jego strukturze mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Dlatego poradnik czyszczenia butów zamszowych należy zacząć od położenia nacisku na – profilaktykę! Jest ona niezwykle ważne, gdyż właśnie odpowiednia troska o obuwie jest sposobem, by przeciwdziałać ich niszczeniu.

Czyszczenie zamszu – od A do Z

Regularne czyszczenie zamszu powinno polegać przede wszystkim na pokrywaniu jego powierzchni specjalnym rodzajem impregnatu, dedykowanego właśnie do skóry zamszowej. Preparat taki warto używać przynajmniej dwa razy w tygodniu, rozprowadzając go na całej powierzchni buta. Ponieważ szczególnie negatywny wpływ na stan buta mają: wilgoć, kałuże i opady deszczu, zaleca się nakładać impregnat przed każdym wyjściem z domu w taką pogodę.  

Impregnat należy rozprowadzać na oczyszczonej powierzchni buta, zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta. Zaleca się nakładanie niewielkiej ilości środka, z odległości ok 20 cm.

Środki do czyszczenia zamszu

Ponadto, stosuje się specjalne środki do czyszczenia zamszu. Warto jednak na wstępie podkreślić, że skóry zamszowej nie należy czyścić na mokro – a jedynie przy użyciu dedykowanych do tego płynów. Do takich należą środki czyszczące (wśród nich szczególnie popularny Tarrago – do czyszczenia zamszu i nubuku). Zaletą tych preparatów jest ich skład oraz sposób aplikacji. W składzie znajdują się substancje rozpuszczające cząstki brudu, bez naruszania struktury materiału.

Pomocna jest także końcówka aplikująca, która ma formę delikatnej gąbki. Dzięki temu, preparat jest nakładany na obuwie równomiernie, a brud łatwo się usuwa – nawet gdy zalega w trudno dostępnych miejscach. Preparaty takie znajdziesz pod linkiem: https://multirenowacja.pl/tarrago-nubuck-suede-cleaner-75ml.html. Po jego rozprowadzeniu, zaleca się dokładne opłukać powierzchnię obuwia, wytrzeć bawełnianą szmatką oraz wyszczotkować korzystając ze specjalnych szczotek dedykowanych właśnie do zamszu.

Szczotkowanie to etap kluczowy dla uzyskiwanych efektów pielęgnacyjnych. W tym celu warto wybierać szczotki krepowe lub mosiężne, których używamy „pod włos”. Powierzchnię butów należy dokładnie wyszczotkować postępując kolejnymi partiami materiałów, a nie obwodowo. Odradzamy wykorzystywanie w tym celu szczotek o innym przeznaczeniu. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ