Praktycznie każdy ma świadomość, że alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie. Mimo to wiele osób nadal albo nadużywa spożywania napojów alkoholowych, albo twierdzi że małe ilości nie szkodzą. Dowiedz się, jaki wpływ na mózg mają nawet z pozoru niewielkie ilości alkoholu!

Zobacz też: http://www.gautama.pl/naduzywanie-alkoholu-jakie-ma-skutki/

Czy alkohol może korzystnie wpływać na organizm?

Zwolennicy spożywania napojów alkoholowych z pewnością nie wahaliby się z odpowiedzią na to pytanie. W końcu alkohol (a szczególnie niewielkie ilości) wpływają bardzo pozytywnie na poprawę humoru i samopoczucie. Wielu lekarzy zaleca też przecież spożywanie wina czy piwa (oczywiście w niewielkich ilościach), jako środka wspierającego sprawność układu trawiennego i funkcjonowanie nerek. Niestety nawet spożywanie niewielkich ilości alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na mózg.

Wpływ alkoholu na mózg

  • Działanie krótkoterminowe dotyczy momentu, w którym do organizmu dostarczany jest alkohol, jak i czasu potrzebnego na tzw. wytrzeźwienia. Wtedy dochodzi do zaburzenia pracy neuroprzekaźników i mózg nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Te neuroprzekaźniki odgrywają znaczną rolę w aspekcie emocji i aktywności fizycznej. Przy spożyciu alkoholu spada ilość neuroprzekaźnika GABA i to dlatego takimi powszechnymi skutkami jest wolniejsze mówienie, brak koncentracji, świadomości ruchowej. Alkohol w krótkoterminowym działaniu ma też wpływ na korę mózgową i móżdżek, co wpływa na spowolnienie, a nawet błędne postrzeganie dostarczanych nam informacji.
  • Działanie długoterminowe ma poważniejsze konsekwencje, które rozwijają się z tych charakterystycznych dla krótkoterminowych. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji długotrwałego spożywania alkoholu (wcale niekoniecznie w dużych ilościach, co też jest kwestią względną) jest zmniejszenie objętości mózgu. Dodatkowo alkohol w perspektywie czasu uszkadza wątrobę, komórki mózgu i może zaburzyć przepływ krwi w obrębie mózgu. Oczywiście tutaj warto też wspomnieć o uzależnieniu – alkohol staje się nałogiem, a to wpływa nie tylko na mózg lecz na jakość życia.

Przeczytaj też: http://www.lifebox.pl/przyklady-skutecznych-gadzetow-reklamowych/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ