Zapalenie pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości ginekologicznych, która dotyka kobiety w każdym wieku i na każdym etapie życia. Zapalenie pochwy pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych kobiety. Dolegliwość ta może mieć podłoże grzybicze, bakteryjne albo pasożytnicze. Jakie są objawy zapalenia pochwy i jak sobie w nimi radzić?

Objawy zapalenia pochwy

Najczęstszymi objawami zapalenia pochwy są przede swędzenie i pieczenie pochwy. Symptom ten może nasilać się w trakcie kąpieli lub w czasie wypoczynku. Ponadto równocześnie pojawia się zaczerwienienie sromu, a także często ulega zmianie zapach, kolor i konsystencja upławów. Wydzielina ta może stać się bardziej gęsta, wodnista bądź o serowatej konsystencji. Kolor natomiast może być bladożółty, biały, zielonkawy, a czasem upławy są podbarwione krwią. Objawy zapalenia pochwy często są indywidualne i tylko kobieta obserwując, i znając swój organizm może stwierdzić, że pojawiała się jakaś negatywna zmiana. Kobiety cierpiące na zapalenie pochwy mogą odczuwać ból podczas oddawania moczu oraz w tracie bądź po stosunku.

Wspominane objawy powinny być dla każdej kobiety ostrzeżeniem i stać się powodem wizyty u lekarza ginekologa. Przyczyną pojawienia się zapalenia pochwy mogą być różnego typu zakażenia, jednak najczęściej występującymi są infekcje bakteryjne, grzybicze i rzęsistkowe. Podział ten został dokonany ze względu na składnik czynnych, który je wywołuje. Ginekolog na podstawie zaobserwowanych objawów oceni przyczynę zapalenia pochwy i przepisze odpowiednie leki.

Infekcje dróg rodnych mają tendencję do nawracania. Często zdarza się, że zapalenia pochwy regularnie pojawiają się w czasie dni płodnych. Aby to zaobserwować, konieczne jest określenie takich dni w całym cyklu kobiety. Pomocny w obliczaniu będzie kalkulator na kobiecosc.info.

Leczenie

Leczenie zapalenia pochwy zależy przede wszystkim od rodzaju infekcji. Jak wspominano powyżej ginekolog przed przepisaniem kuracji powinien ocenić, z jakiego typu zakażeniem ma do czynienia. Bardzo ważne jest pobranie wymazu z pochwy, który jednoznacznie wskaże rodzaj infekcji. W zależności od wyniku badania ginekolog przepisuje antybiotyki (na infekcje bakteryjne) lub leki przeciwgrzybicze. Leki na zapalenie pochwy mogą być zarówno doustnie, jak i dopochwowe, lecz niekiedy konieczna jest równoczesna kuracja. W niektórych przypadkach, szczególnie tych ostrzejszych i nawracających, leczeniu poddany powinien zostać również partner kobiety.

Zapobieganie

Zapobieganie infekcjom intymnym, w tym zapaleniu pochwy, to przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi do higieny intymnej. Zdarza się również, że konieczne może być również wspomaganie odporności organizmu poprzez stosowanie probiotyków. Warto wejść na stronę www.invag.pl i zapoznać się z całą gamą produktów przeznaczonych dla kobiet, które nie tylko pomogą w walce z zapaleniami pochwy, ale również ochronią przed nawracającymi infekcjami. W celu zapobiegania zapaleniu pochwy o różnym podłożu zaleca się stosowanie leków zawierających bakterie kwasu mlekowego oraz kosmetyków z tym kwasem.

Zapalenie pochwy to bardzo powszechna dolegliwość. Jednocześnie jest ona niezmiernie dokuczliwa i może być poważna w swoich skutkach. Zapalenie pochwy wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem i prawidłowego leczenia. Przedłużające się i powracające infekcja mogą w konsekwencji rozszerzyć się na inne narządy takie, jak macica i jajniki, a w efekcie doprowadzić nawet do niepłodności. Prawidłowa higiena okolic intymnych to najlepszy sposób, aby uniknąć zapalenia pochwy. Ważne jest, aby stosować dobre kosmetyki i preparaty, które pomogą w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej kobiecych stref intymnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ