Swędząca skóra głowy to dolegliwość, z którą okresowo możemy mieć do czynienia wszyscy – w wyniku działania różnych niekorzystnych czynników zewnętrznych np. przy częstym stosowaniu lakieru do włosów czy braku odpowiedniej ochrony głowy przed promieniowaniem słonecznym. Zazwyczaj są to jednak tymczasowe dolegliwości, które ustępują bez konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia. Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy swędzenie, a co za tym idzie podrażnienie i pieczenie skóry głowy towarzyszy nam stale przez dłuższy okres czasu. Nie należy lekceważyć tego problemu, bowiem mogą być to objawy poważnych schorzeń, które powinny zostać poddane obserwacji przez dermatologa lub trychologa.

Swędząca skóra głowy – choroby skóry głowy

Swędząca skóra głowy może być nie tylko wynikiem stosowania niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, ale przede wszystkim objawem wielu chorób skóry głowy, które trzeba będzie poddać specjalistycznemu leczeniu. Najczęściej jest to rezultat łojotokowego zapalenia skóry lub łuszczycy – chorób, które dodatkowo objawiają się łupieżem, silnym zaczerwieniem lub łuszczeniem się skóry. Za swędzenie skóry może być jednak równie dobrze odpowiedzialna grzybica, wszawica, zapalenie mieszków włosowych  czy atopowe zapalanie skóry.

Nieodpowiednia pielęgnacja i stres

Swędząca skóra głowy nie zawsze musi wiązać się z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, łuszczycą czy innymi chorobami. Jeżeli poza swędzeniem nie zauważamy innych niepokojących objawów, być może powodem swędzenia jest po prostu niewłaściwa pielęgnacja włosów – w tym stosowanie nieodpowiednich kosmetyków i ich niedokładne spłukiwanie, mycie włosów gorącą wodą czy suszenie suszarką ze zbyt wysoką temperaturą. Skóra staje się wtedy podrażniona, zaczyna swędzieć, a nawet się łuszczyć. Zdarza się, że winowajcą swędzącej i podrażnionej skóry jest również stres, dlatego przy szukaniu przyczyny warto również wziąć pod uwagę ilość stresujących sytuacji w swoim życiu.

Wrażliwa skóra głowy – jak sobie z nią radzić?

Jeżeli przyczyną swędzącej i podrażnionej skóry głowy jest niewłaściwa pielęgnacja, zazwyczaj wystarczy zmiana szamponu oraz złych nawyków pielęgnacyjnych, by sytuacja wróciła do normy. Warto w tej kwestii skorzystać z porad specjalistów z La Roche-Posay dot. swędzącej skóry głowy, którzy radzą, by pierwszej kolejności usunąć przyczynę tej dolegliwości. Najlepiej zrezygnować z szamponów o sztucznym i drażniącym składzie na rzecz dermokosmetyków, tworzonych na bazie łagodnych i hipoalergicznych substancji. Włosy należy przemywać letnią wodą i ograniczyć do minimum codziennie zabiegi stylizacji włosów (suszenie i modelowanie). Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie wizyta u lekarza, który być może zdiagnozuje poważniejszą chorobę i zaleci specjalistyczne leczenie.

Konieczna wizyta u dermatologa lub trychologa

Przyczyn swędzącej skóry głowy może być naprawdę wiele, jednak zdecydowanie nie warto rozpoczynać jakiegokolwiek leczenia na własną rękę – może to tylko spowodować nasilenie się objawów oraz dalszy rozwój choroby. Jeżeli, mimo zmiany szamponu do włosów oraz nawyków dotyczących codziennej pielęgnacji włosów, skóra nadal swędzi, łuszczy się i piecze, lepiej wybrać się do lekarza, który oceni, z jakim problemem mamy do czynienia i dobierze właściwą metodę leczenia. Najważniejsze jest to, by nie lekceważyć problemu swędzącej skóry głowy, bowiem może to wywołać szereg komplikacji, a w efekcie doprowadzić do utraty włosów.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ