Zapalenie mieszków włosowych niejednokrotnie pojawia się po goleniu oraz depilacji. Tego rodzaju zmian nie należy ignorować, bo nieleczone potrafią doprowadzić do wzrostu groźnych wad skóry: czyraka czy figówki. Zapalenie mieszków włosowych niejednokrotnie pojawia się po goleniu oraz depilacji. Po zastosowaniu maszynki czy wosku w zakresie ujścia włosa pojawiają się kluczowe wykwity skórne. Tego rodzaju zmian nie należy ignorować. Długotrwałe zapalenie mieszków włosowych może doprowadzić do wzrostu czyraka lub figówki. Czyrak przejawia się w formie bolących guzków. W ciągu dolegliwości stan zapalny atakuje głębsze warstwy skóry oraz atakuje również tkankę okołomieszkową. Z kolei figówka to długotrwałe ropne zapalenie torebek włosowych na wardze górnej oraz na brodzie, które może doprowadzić do obrzęków oraz ucisku skóry.

Zapalenie mieszków włosowych – etiologie

Zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne oraz nieinfekcyjne. W tej pierwszej grupie niejednokrotnie znajduje się zakażenia bakteriami, spośród jakich dominują paciorkowiec ropny oraz gronkowiec złocisty, który jest czasowo na skórze oraz błonach śluzowych, np. jamy nosowej, a w chwilach uszkodzenia układu immunologicznego atakuje organizm. Etiologią infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych może być te Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej. Znaczy to, iż do zakażenia dochodzi w zanieczyszczonej wodzie, np. na basenie, w SPA, jacuzzi, zwłaszcza przy złej jakości wody oraz jej niewłaściwym chlorowaniem.
Różne etiologie infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych to:
1. dermatofity (grzyby powodujące tzw. dermatofitozy – grzybice skóry a jej przydatków: włosów oraz paznokci)
2. bielniki – drożdżaki
3. mikroorganizmy (np. opryszczki)
4. pasożyty (niejednokrotnie nużeniec)
Z kolei nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych to zmiany o podłożu trądzikowym, które powszechnie są wywołane środkami. Wykorzystywane miejscowych kortykosteroidy oraz kortykotropina potrafią prowadzić do wykwitów skórnych, składających się z zapalnych krostek. Do tej grupy kwalifikuje się również popromienne zapalenie mieszków włosowych, czy to, jakie jest efektem ekspozycji na słońce.

co powoduje zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych – sygnały

Zapalenie mieszka włosowego jest w formie powierzchniowej krosty czy zapalnego guzka otaczającego włos. Zakażone włosy można szybko usunąć: zmiany potrafią natomiast szybko nawrócić. W strefach, w jakich mieszki włosowe są położone dokładnie w skórze, np. w zakresie skóry brody, zapalenie może mieć charakter ciągły (tzw. figówka brody). Gdy średnica zmiany przekracza rozmiar wiśni, jesteśmy do czynienia z czyrakiem. Jest on formę ostro odgraniczonego, tkliwego guzka zapalnego. Niejednokrotnie można go wpaść na szyi, klatce piersiowej, twarzy oraz pośladkach. Z czasem zmienia się w krostę o średnicy 5-30 mm, z szczególnym ogniskiem martwicy w większości centralnej. Ognisko to dzieli się potem od reszty zmiany w formie czopa ropnego. Czyrak może mieć charakter nawrotowy (czyraczność). Czyraki, które są zgrupowania, określamy czyrakami gromadnymi. Szerzą się one w tkance podskórnej, przez co dochodzi do zropienia głębiej położonych tkanek z pozostawieniem dużej blizny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ