Kolor zębów jest problemem, który spędza sen z powiek wielu ludziom. Hollywoodzki uśmiech gwiazd filmowych jest obiektem zazdrości, w wielu przypadkach niezupełnie uzasadnionej. Każdy człowiek jest bowiem inny i podobnie w przypadku koloru zębów – każdy człowiek jest genetycznie predysponowany do posiadania innego odcienia szkliwa. Ponadto elementami silnie wpływającymi na kolor zębów są: wiek – z czasem szkliwo staje się coraz cieńsze i prześwituje zza niego bardziej żółta zębina, nawyki żywieniowe (kawa, herbata, czerwone wino), a także palenie papierosów. Jeżeli zależy nam na poprawie wyglądu zębów, warto poznać sposoby, za pomocą których można taki efekt osiągnąć.
Pasty i paski wybielające
Jest to najprostszy sposób dostępny do użycia w domu. Pasty zwierają substancje ścierające, więc tak naprawdę nie wybielają, a polerują szkliwo. Nie należy używać takich past przez długi czas, ponieważ prowadzą do szybkiego ścierania szkliwa. Niemniej jeżeli obserwujemy pozytywne efekty ich działania, możemy raz na jakiś czas pozwolić sobie na ich zastosowanie. Paski z kolei zawierają zazwyczaj substancje wybielające – nadtlenki. Ich stężenie jest jednak niewielkie, zaś sposób nakładania utrudnia zaaplikowanie substancji czynnej do wszystkich powierzchni zęba.
Piaskowanie zębów
Wprawdzie podobnie jak w przypadku past, nie jest to prawdziwe wybielanie, a tylko usunięcie ze szkliwa kamienia nazębnego i osadów, to jednak myśląc o wybieleniu zębów, jest to zabieg, od którego warto zacząć. Może go przeprowadzić lekarz dentysta przy okazji przeglądu jamy ustnej. Nie jest drogi ani bolesny, zaś efekt oczyszczenia zębów może nas na tyle usatysfakcjonować, że wybielanie wyda nam się zbędne.
Profesjonalne wybielanie zębów
Polega ono na stosowaniu substancji wybielających o dużej zawartości nadtlenków. Odbywać się może w gabinecie przy pomocy specjalnej lampy, przyspieszającej efekt wybielania, albo w domu za pomocą specjalnych, wypełnionych żelem wybielającym nakładek dopasowanych do kształtu zębów. Kuracja za pomocą nakładek trwa do 2 tygodni i wymaga aplikowania środka wybielającego na kilka godzin w ciągu dnia. Terapia wybielająca w gabinecie trwa około godziny. Wybielanie zębów za pomocą nadtlenków jest skuteczne, ale wymaga przestrzegania zasad higieny, by efekt był trwały. Najpowszechniejsze skutki uboczne tego typu zabiegów to nadwrażliwość zębów i podrażnienia dziąseł w przypadku leczenia nakładkami. Nadwrażliwość ustępuje zazwyczaj w ciągu 1-2 dni i może być leczona za pomocą specjalnych past. Podrażnione dziąsła i niewielkie uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej mogą być łagodzone przez preparaty Anaftin®, które to tworzą ochronną warstwę dla uszkodzonych okolic, łagodząc ból. Zawarte w składzie kwas hialuronowy i aloes zwyczajny wspomagają naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek. Działania niepożądane zabiegów wybielających nie są więc specjalnie uciążliwe. Warto natomiast wiedzieć, że mimo iż wygląd naszych zębów się poprawi, prawdopodobnie nigdy nie osiągniemy „hollywoodzkiego uśmiechu”. Dlaczego?
Uśmiech gwiazdy filmowej
Śnieżnobiała biel, którą możemy niekiedy oglądać u znanych aktorów i modelek nie jest efektem wybielania zębów, a używania licówek – specjalnych nakładek przyklejanych do zębów. Kolor taki praktycznie w przyrodzie nie występuje i jest tylko jednym z chwytów mających przykuć nasz wzrok do osób ze świata show-biznesu. Jeżeli poprawa koloru zębów jest naszym marzeniem, to nie należy się obawiać profesjonalnie wykonanego wybielania, licząc się jednak z tym, że prawdziwy człowiek nigdy nie będzie wyglądał jak gwiazda filmowa na plakacie.