Witaminy z grupy B to związki organiczne, które pozytywnie wpływają na cały organizm człowieka. Biorą one udział w procesach metabolicznych, dostarczają pokładów energii oraz poprawiają sprawność umysłu.

Są również odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu nerwowego – łagodzą stany napięcia, polepszają nastrój i zwiększają zdolności intelektualne. Jedną z wyjątkowych witamin jest biotyna (witamina B7/H), potocznie nazwana witaminą piękna.

Właściwości biotyny

Biotyna należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie i występuje w postaci krystalicznego lub białego proszku o charakterze kwasowym. Znajduje się zarówno w organizmach gatunków zwierzęcych, jak i roślinnych. U człowieka produkowana jest częściowo przez florę bakteryjną jelit i magazynowana jest w wątrobie.  Jaka jest jej rola?

  • Bierze udział w procesach przemiany materii jako przenośnik dwutlenku węgla
  • Uczestniczy w metabolizmie białek i tłuszczów, a także w syntezie kwasów tłuszczowych
  • Wspomaga wchłanianie witaminy C i wzmacnia odporność
  • Jest ważnym elementem przemiany cukrów i aminokwasów oraz syntezy protrombiny, czyli białka, które odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi
  • Poprawia proces przemiany glukozy
  • Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów

Oprócz wszystkich powyższych, jedną z najważniejszych funkcji witaminy B7 jest także warunkowanie odpowiedniego stanu skóry, włosów i paznokci. Biotyna, dzięki cząsteczkom siarki, które w sobie zawiera, pobudza proces powstawania keratyny, a więc podstawowego białka budulcowego naskórka oraz jego wytworów. Zalecana jest wszystkim, którzy mają problemy dermatologiczne lub związane ze słabą kondycją, jeśli chodzi o włosy i paznokcie.

Źródła biotyny

Do produktów spożywczych bogatych w biotynę należą przede wszystkim mięso (głównie wątróbka wołowa), drożdże, soja, żółtka jaj, mleko i przetwory mleczne, orzechy włoskie oraz wiele warzyw i owoców. Należy pamiętać, że wszelkie przetwarzanie żywności, jej gotowanie czy ekspozycja na promieniowanie UV powoduje częściowy lub całkowity rozkład biotyny, przez co pokarmy tracą wiele pozytywnych właściwości. Oprócz naturalnych źródeł, na rynku dostępnych jest także wiele preparatów witaminowych, których substancją aktywną jest właśnie biotyna (jak np. Biotebal – apteka-melissa.pl/produkt/biotebal-5-30-tabl,2110.html). Stosuje się je w celu uzupełnienia niedoborów dla poprawienia ogólnego stanu organizmu. W przypadku zaobserwowania u siebie wielu objawów zbyt niskiego poziomu biotyny należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią dietę lub zaleci suplementację.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ