Tarczyca to niewielki, lecz pełniący bardzo istotną rolę gruczoł. Wydzielane przez niego enzymy regulują bowiem pracę wszystkich komórek organizmu i kontrolują przebieg wielu zachodzących w nim procesów. Rola tarczycy jest nieoceniona, a jej resekcja to ostateczność. Wyjaśniamy, kiedy usunięcie tarczycy jest niezbędne oraz jak przebiega operacja i proces rekonwalescencji.

Wskazania do usunięcia tarczycy

Zabieg operacyjnego usunięcia tarczycy (tyroidektomia) przeprowadzany jest wyłącznie na podstawie wyraźnych wskazań, które poprzedzone są szeregiem specjalistycznych badań, a niejednokrotnie i leczeniem farmakologicznym. Warto zaznaczyć, że resekcja może polegać na wycięciu zarówno całego gruczołu, jak również jedynie jego części (strumektomia). Wskazania do usunięcia tarczycy to przede wszystkim uciskające drogi oddechowe duże wole oraz nowotwór złośliwy narządu. Resekcji dokonuje się również w razie powikłań nadczynności tarczycy oraz w razie braku efektów leczenia farmakologicznego.

Przygotowanie do operacji usunięcia tarczycy

Usunięcie tarczycy dokonywane jest wyłącznie na mocy kwalifikacji wydanej przez endokrynologa. Decyzja o konieczności przeprowadzenia podejmowana jest w oparciu o dogłębny wywiad i liczne badania – palpacyjne, USG tarczycy, kluczowe parametry, takie jak TSH, T3, T4, a w razie konieczności biopsję. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjent zobowiązany jest do wykonania badań laboratoryjnych oraz parametrów układu krzepnięcia, poświadczających o stanie ogólnym jego organizmu. Bardzo istotną kwestią przygotowania do operacji usunięcia tarczycy jest wprowadzenie chorego w eutyreozę, tj. stan z prawidłową ilością hormonów tarczycy. Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem: https://www.kliniki.pl/leczenie-i-operacje-tarczycy/.

Usunięcie tarczycy – przebieg operacji

Dokładny przebieg operacji usunięcia tarczycy uzależniony jest od techniki i zakresu resekcji – im większy, tym dłuższy czas trwania procedury i poziom jej skomplikowania. Operacja zawsze przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Usunięcie tarczycy polega na wykonaniu poprzecznego nacięcia o długości kilku centymetrów w dolnej części szyi i w zależności od potrzeb resekcji płata tarczycy, jego części z niepokojącymi zmianami lub całego narządu. Następnie lekarz zszywa skórę, pozostawiając niewielką rurkę, która pozwala na odpływ płynów mogących gromadzić się w miejscu usuniętej tarczycy. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo, dren wyciągany jest już następnego dnia, a wpis pacjenta może nastąpić już po dwóch dobach od zabiegu.

Zastosowany szew podskórny sprawia, że blizna jest mało widoczna. Ponadto, dzięki możliwościom dzisiejszej medycyny estetycznej, może być praktycznie zupełnie niewidoczna. Więcej na ten temat na: http://www.ecomotyl.pl/kobieta/co-oferuje-nam-nowoczesna-medycyna-estetyczna/saw_jxbm.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ