Jej twórca Fritz Perlsa inspirował się osiągnięciami z zakresu psychoanalizy i filozofii orientalnej. Oznacza to, że terapia Gestalt jest terapią nurtu humanistycznego, której zadaniem jest skupienie się na mocnych stronach człowieka, jego potencjale i możliwościach samodzielnego wyzwolenia się z różnego rodzaju trudnych sytuacji. Zatem to nie choroba jest przedmiotem zainteresowania, ale możliwości osiągania zdrowia własnymi możliwościami. Dr Marta Myszkowska – Litwa, właścicielka Gabinetu psychoterapii i rozwoju osobistego zaprasza do udziału w sesjach psychoterapeutycznych, stanowiących idealną propozycję dla osób, które pragną przepracować określonego rodzaju problemy i których dążeniem jest osiągnięcie poczucia samorealizacji, samospełnienia. Terapia opiera się na kwestiach egzystencjonalnych, odnoszących się do rozwoju osobistego jednostki.

Podstawowe założenia

– Skupienie na „tu i teraz”, polegające na uświadomieniu jednostce tego, że wszelkie zdarzenia, ale także odczuwane przez nią stany emocjonalne mają miejsce w aktualnej chwili. Przeszłość już minęła, natomiast, tego co się wydarzy w przyszłości nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

– Akceptacja naszego doświadczenia, czyli tego co aktualnie doznajemy i przeżywamy. Wymaga to umiejętności uświadomienia sobie swoich bieżących stanów emocjonalnych. Ważna jest umiejętność skupienia się na samym sobie, aby nie izolować się od tego co dotyczy naszego umysłu czy stanu ducha. Rodzi to umiejętność radzenia sobie również ze skrajnymi emocjami – strachem, żalem, wzburzeniem itp.

– Odpowiedzialność za swoje czyny – to zasadnicza kwestia, która uczy człowieka konieczności ponoszenia konsekwencji własnego postępowania. To również umiejętność skonfrontowania się z nieoczekiwanymi okolicznościami, jakie stawia przed nami los.

To kilka kluczowych zasad ukazujących esencję terapii Gestalt, jednak sam proces jej realizacji jest nieco bardziej złożony. Opiera się na ścisłej współpracy psychoterapeuty z pacjentem, której celem jest nawiązanie pozytywnej relacji, opartej na zaufaniu i wyrozumiałości. Tym sposobem terapeuta korzystając z różnego rodzaju technik (w tym również eksperymentalnych) osiąga wyznaczone z pacjentem cele. Odpowiednio wyzwolony potencjał człowieka może doprowadzić do poczucia szczęścia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ