Tryb noszenia soczewek kontaktowych to wybór indywidualny. Szkła różnią się od siebie w zależności od tego, jaką wadę wzroku mają korygować. Niezależnie od ich przeznaczenia, każde soczewki dostępne są w wersji do jednorazowego użytku oraz miesięcznej – do stosowania przez 30 dni i wymagającej używania specjalnych płynów do ich dezynfekcji.

Soczewki kontaktowe a wady wzroku

Do korekcji wad wzroku, takich jak: astygmatyzm, starczowzroczność, dalekowzroczność czy krótkowzroczność, służą szkła kontaktowe. Jak dobrać odpowiedni model do natężenia wady, można dowiedzieć się w salonie optycznym. Okulista, po przeprowadzeniu odpowiedniego badania, określa jaki typ soczewki należy nosić. Rodzaj szkieł można podzielić ze względu na wadę wzroku, jaką mają korygować, np.:

  • soczewki toryczne, inaczej cylindryczne – do leczenia astygmatyzmu (niezborności),
  • soczewki progresywne (multifokalne) – do korygowania starczowzroczności, czyli prezbiopii,
  • soczewki sferyczne – do leczenia dalekowzroczności lub krótkowzroczności.

Każdy rodzaj soczewek kontaktowych, niezależnie od tego, jaką wadę wzroku koryguje, dostępny jest w dwóch trybach noszenia: miesięcznym oraz jednodniowym. Decyzja o wyborze jednego z nich, zależy od indywidualnych potrzeb.

Soczewki kontaktowe miesięczne

Soczewki miesięczne to jedna para szkieł, którą nosi się przez 30 dni w ciągu dnia, a zdejmuje nocą. Wymagają one codziennej pielęgnacji i przechowywania w specjalnym pojemniku. Płyn do soczewek można kupić w salonie okulistycznym. Substancja ma właściwości dezynfekujące i czyszczące. Soczewek nie można myć innymi środkami, jak: mydło, woda czy ślina. Nieodpowiednia pielęgnacja szkieł może zwiększyć ryzyko infekcji oka, np. spowodowanej niestarannym ich umyciem. Istnieją również soczewki tygodniowe, których używa się w ten sam sposób co miesięczne, z tą różnicą że używa się ich tylko przez 7 dni.

Kontaktowe soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Przed pójściem spać szkła wyrzuca się do kosza, aby następnego dnia założyć na oczy zupełnie nową parę. Soczewki jednodniowe nie wymagają więc pielęgnacji w specjalnym płynie ani przechowywania w pojemniku. To dobre rozwiązanie dla osób uprawiających sport, podróżujących lub takich, które używają soczewek tylko okazjonalnie, np. na wieczorne wyjście czy zajęcia na sali treningowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ