Skupy włosów są w naszym kraju coraz popularniejsze. Wynika to z wielu czynników. Z jednej strony – coraz więcej kobiet (a niekiedy też mężczyzn) ma świadomość, jak wartościowym materiałem są naturalne, ludzkie włosy. Z drugiej – rośnie też świadomość potrzeb osób, które z różnych przyczyn utraciły własne owłosienie. Chcąc im pomów odzyskać upragniony wygląd – coraz częściej odsprzedajemy własne włosy, z których wykonane zostaną naturalne peruki. Jeśli więc planujesz lub dopiero rozważasz sprzedaż swoich naturalnych włosów – poniżej udzielamy kilku porad. Dowiesz się gdzie szukać skupu włosów oraz – ile można na tym zarobić?
Skup włosów – jak to działa?
Skupy włosów to nie sklepy, lecz specjalistyczne przedsiębiorstwa zajmujące się kupowaniem i dalszym wykorzystaniem włosów. Funkcjonują jednak w warunkach rynkowych – to znaczy: oferują mniejsze lub większe wynagrodzenie za odsprzedawane włosy. Wiele skupów działa stacjonarnie jak i online – możemy nawiązać z nimi kontakt, wysłać zdjęcie naszych włosów, a także próbkę.
Kitki włosów są wyceniane przez specjalistów, którzy biorą pod uwagę takie parametry jak: gęstość owłosienia, stan kosmyków, kolor. Wiele skupów dokonuje wyceny jeszcze przed samym ścięciem kitki. Dzięki temu możemy odwiedzić kilka skupów w celu uzyskaniu kilku propozycji i wybrania tej najkorzystniejszej.
Skup włosów – i ile można na tym zarobić
Sama sprzedaż włosów przebiega dość szybko. Po ich ścięciu zapłata zostaje udzielona natychmiast. Ostateczna cena zależy zarówno od długości, gramatury jak i innych parametrów. Oczywiście – im dłuższe są włosy, tym będą droższe. Przykładowo – kitka o długości 40 cm może kosztować nawet 2 tys. zł za kilogram. Włosy o długości 60 cm są dwukrotnie droższe – i kosztują nawet 4 tys. zł. za kilogram. Dłuższe włosy – powyżej 70 lub 80 cm – są często wyceniane indywidualnie.
Do najpopularniejszych i najdroższych włosów należą odcienie blond. Z kolei włosy farbowane cieszą się mniejszą popularnością – i oferowane są za nie niższe ceny.
Skup włosów – jak się przygotować?
Oddanie włosów nie jest zupełnie dowolne. Należy się do niego odpowiednio przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim – przed ścięciem należy dokładnie umyć włosy. Nie należy nakładać odżywek, masek ani dodatkowych kosmetyków, a jedynie posłużyć się lekkim szamponem, który zmyje resztki sebum i inne zabrudzenia.
Następnie należy włosy wysuszyć – najlepiej pozwolić im by naturalnie wyschły. Po tym należy dokładnie je rozczesać, nie pozostawiając żadnych kołtunów ani innych niedoskonałości.
Jeśli planujesz samodzielne ścięcie włosów – najlepiej będzie podzielić je na kitki i związać u nasady gumką lub zapiąć sprzączką. Następnie, ścinamy poszczególne kitki, przytrzymując nożyczki u nasady. Ważne jest, aby włosy nie uległy odwróceniu – czyli aby góra nie wymieszała się z dołem. Dużym ułatwieniem, często wybieranym przez kobiety, jest związanie włosów w warkocz przed ich ścięciem. Dzięki temu będą one ciasto związane, zwarte i nie rozsypią się w czasie transportu lub wysyłki.
Warto także nie mieszać poszczególnych kitków – zwłaszcza jeśli twoje włosy prezentują odmienne odcienie w różnych partiach głowy. Jest to oczywiście atut, niemniej – dobrze będzie każdą kitkę zapakować osobno.