Zdarza się czasem tak, że firmy zostają przejęte. Przyczyn takich przejęć może być wiele. Różne są też tego rodzaje. Dowiedz się więcej w temacie przejęć przedsiębiorstw – te informacje powinien mieć każdy!

Zobacz też: http://jegoego.pl/przejecia-firm/

4 rodzaje przejęcia firmy

Wśród typów przejęcia przedsiębiorstw, wyróżnia się 4 główne. Są to kolejno przejęcia wertykalne i horyzontalne, konglomeratowe oraz koncentryczne. 

  • Przejęcie wertykalne wiążą się z tym, że są silnie powiązane z nabywaniem firmy, która swoją działalność wykazuje w kolejnym ogniwie tzw. ścieżki ekonomicznej danego sektora lub też w ogniwie wcześniejszym, poprzedzającym.
  • Przejęcie horyzontalne zaś jest alternatywą do wertykalnego. Otóż polega na nabyciu przedsiębiorstwa, które wykazuje bardzo podobne usługi czy produkty do firmy, która planuje takiego przejęcia.
  • Przejęcie konglomeratowe kompletnie odbiega od znaczenia nabycia wertykalnego i horyzontalnego. Odnosi się bowiem do firm, które kompletnie odbiegają swoją działalnością, działają być może nawet na innych rynkach.
  • Przejęcie koncentryczne jest powiązaniem dotychczas opisanych typów przejęć. Polega na nabyciu firmy, która działa w podobny sposób i może, ale nie musi – znajdować się w tym samym segmencie rynku.

Sposób przejęcia – czy istnieje dobry i niedobry?

Rodzaje przejęcia firmy zostały opisane powyżej. Są to w zasadzie swego rodzaju przyczyny i powody, dla których dane przedsiębiorstwo decyduje się nabyć inne. Zazwyczaj są to kwestie zagrożenia, jakie generuje konkurencja lub też dostrzeżenie w niej potencjału dla rozwoju naszej działalności. Bez względu na prawdziwą przyczynę dokonania przejęcia oraz tego czy jest ono horyzontalne, wertykalne, konglomeratowe czy też koncentryczne, to może być jeszcze dokonane w sposób wrogi i na zasadzie porozumienia. W pierwszym przypadku przejęcie odbywa się bez zgody firmy, która jest przejmowana, często kosztem zwolnienia dotychczasowych pracowników. Z kolei drugie polega na połączeniu dwóch firm w jedną i kierowanie nią w pewnej symbiozie.

Przeczytaj też: http://www.lifebox.pl/co-kupic-na-prezent-milosnikowi-kawy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ