Żeby pośród codziennych obowiązków nie zagubić siebie, a także zabezpieczyć organizm przed negatywnymi efektami lęku, praktykuj systematyczny i świadomy odpoczynek. Jak efektywnie zrelaksować się, jeśli jesteś na to właśnie parę lub kilkanaście minut? Pomogą dobrze dobrane dźwięki.

Odprężająca moc muzyki

Gdziekolwiek jesteś – w pracy, w tramwaju, w domu – usiądź wygodnie, załóż słuchawki, włącz dobrany produkt, zamknij oczy… Reszta należy do muzyki. Najlepiej, jeśli utwory będą delikatne, a jednocześnie estetyczne i przyjemne. O stałym rytmie, wysokiej częstotliwości, jednak proste w rozumieniu. Odradza się słuchanie dla relaksu piosenek agresywnych i nierytmicznych (np. z gatunku punk rock) jak tych, które dźwiękiem zachęcają do ruchu, a słowem – do myślowego pobudzenia. Organizm do stanu głębokiego odprężenia ma doprowadzić raczej muzyka klasyczna, ściślej kompozycje Mozarta (niejednokrotnie polecane z względu na działanie prozdrowotne), Bacha, Vivaldiego, Straussa, Czajkowskiego czy Beethovena. Znane we tej psychologii pojęcie – efekt Mozarta 1 – odnosi się do rzekomego wpływu muzyki klasycznej na poprawę świadomości i zdolności przestrzennych. Przez pewny czas zalecano słuchanie dzieł kompozytora chociażby znajdującym się jeszcze w łonie mamy dzieciom, uzasadniając hasłem: Mozart uczyni Cię mądrzejszym! Tezę tę obaliła m.in. metaanaliza zebranych w ciągu 15 lat nt. efektu Mozarta danych, wykonana przez trzech wiedeńskich psychologów. Naukowcy stwierdzili zwięźle: wpływu nie ma.

skuteczne działanie muzykoterapii - dlaczego warto

Czemu muzyka może oddziaływać relaksacyjnie?

Jest znacznie badań potwierdzających bezpośredni i intensywny nacisk muzyki na swój stan emocjonalny. Zapewne sam niejednokrotnie zostałeś zawarty w stan irytacji przez za mocną lub nietrafioną w Twoje gusta muzykę lub uspokoiłeś nerwy i wyciszyłeś się przy pomocy kojących dla Twojego ucha dźwięków. Wiesz więc, że muzyka może mieć najróżniejsze emocje, może także wpływać na swoje samopoczucie i humor. Może budzić nas do życia, uspokajać umysł, motywować i odprężać. Wystarczy z samego rana podczas uczenia się do szkoły lub pracy puścić w tle ulubioną piosenkę, a od razu dzień staje się lepszy. Muzyka relaksująca pozwala oczyścić swój umysł z gonitwy myśli. Każdy spośród nas od czasu do czasu miewa zły dzień, gdy spada nam na głowę mnóstwo kłopotów. Nic nie działa tak dobrze na zmęczony umysł jak muzyka uspokajająca. Nasze ciało prawie natychmiast wpływa na kojące dźwięki, a wraz z rozluźnieniem mięśni przychodzi spokój oraz spokój i w głowie.

Rozmaite oblicza relaksu

Gdzie poszukiwać magicznych dźwięków, które zaprowadzą Cię do Krainy Błogiego Odprężenia? W klasycznych i internetowych sklepach muzycznych szybko o muzykę relaksacyjną w wielu sposobach: nie brak również orientalnej i afrykańskiej. Na bezpłatnych sieciach internetowych odnaleźć można kilkugodzinne playlisty z odprężającymi utworami, a serwisy takie jak relaxme.pl były im dane w całości. Co interesujące, w tym ostatnim odnajdziesz nie tylko kluczowe spokojne dźwięki, a również odgłosy miasta, pisania na klawiaturze, suszarki do włosów, podróży metrem czy nocy na obrzeżach. Jak słychać, relaks pod niejedną występuje formą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ