Tematy związane z funkcjami wydalniczymi stanowią dla nas pewne tabu. Trudno sobie przecież wyobrazić rozmowę o tym w szerszym gronie towarzyskim. Na początek więc, aby nieco rozluźnić atmosferę wokół delikatnego tematu, proponujemy kilka ciekawostek.

Czy wiesz, że:

  • Mocz zdrowej osoby jest sterylny. Nie zawiera żadnych bakterii, wirusów ani grzybów. Wbrew obiegowej opinii nie jest siedliskiem zarazków.
  • Przeciętnie w pęcherzu mieści się około 300ml płynu. Tylko tyle, choć czasem wydaje się nam, że dużo więcej.
  • W XVII wieku Hernning Brand próbował uzyskać z moczu złoto. Jak wpadł na ten szalony pomysł? Natchnęło go podobieństwo koloru między moczem a drogocennym kruszcem.
  • Mocz nadaje się do produkcji whiskey. To nie tylko teoria, ale i praktyka. Już to zrobiono! Oczyszczony mocz dodano do zacieru, by przyspieszyć fermentację. Proces ten umożliwia odpowiednia zawartość cukru w moczu.
  • Starożytni Rzymianie używali moczu do czyszczenia zębów, gdyż ze względu na zawartość amoniaku ma właściwości wybielające. Jak widać-co kraj, to obyczaj.
  • Niektóre z tych faktów zaskakują nas, a inne wręcz śmieszą. Ale co zrobić, gdy nie jest nam do śmiechu, bo zauważyliśmy u siebie niepokojące objawy i boimy się choroby? Czasami trudno nam jest zapytać o te delikatne sprawy nawet bardzo bliskich znajomych. Proponujemy mini przewodnik, który pomoże rozwiać pierwsze wątpliwości, gdy zaniepokoją nas zmiany w barwie moczu. Opieramy się na autorytecie lekarzy specjalistów z Cleveland Clinic.

Co powinno nas zaniepokoić?

Generalnie odcienie moczu od bezbarwnego do miodowego są związane ze stopniem nawodnienia organizmu, czyli z tym ile się napiliśmy i nie są symptomami żadnych chorób. Bardziej czujni powinniśmy być, gdy nasze siusiu zmienia kolor na ciemniejszy. Może to tylko nasza dieta, ale nie można też wykluczyć poważniejszych schorzeń.

Oto wskazówki, którymi warto się kierować:

1.Bezbarwny, przeźroczysty-za dużo wody w organizmie.

2.Jasnosłomkowy, żółty przezroczysty-wszystko jest ok.

3.Ciemnożółty-w porządku, ale pamiętaj dziś o piciu wody.

4.Miodowy-jesteś odwodniony, napij się jak najszybciej.

odcień moczu - o czym świadczy kolor moczu

Jeśli mocz przybiera jeden z poniższych kolorów, musisz się liczyć z ewentualnością choroby:

1.Różowy, czerwony-w twoim moczu może być krew. To niekoniecznie powód do alarmu, ale warto to sprawdzić. Krew w moczu może sygnalizować: chorobę nerek, problemy z prostatą, zakażenie dróg moczowych, zatrucie rtęcią czy ołowiem. Skontaktuj się z lekarzem, ale przedtem przypomnij sobie co ostatnio jadłeś. Może borówki, buraki czy rabarbar? Jeśli tak, możesz być spokojny-to te produkty są odpowiedzialne za nietypową barwę moczu.

2.Pomarańczowy-być może pijesz za mało wody, ale kto wie, może masz kłopoty z drogami żółciowymi. Idź do lekarza.

3.Niebieski lub zielony-trudno w to uwierzyć, ale i tak bywa. Możliwe, że w Twoim układzie moczowym zagnieździły się bakterie. Również niektóre leki powodują taki zaskakujący efekt. Istnieją też choroby genetyczne, których wynikiem jest takie dziwne zabarwienie moczu, ale są one bardzo rzadkie. Lepiej skontaktować się z lekarzem i mieć pewność.

4.Brązowy-najpierw uzupełnij płyny i obserwuj. Jeśli nic się nie zmieni, najprawdopodobniej masz chorą wątrobę. Koniecznie zobacz się z lekarzem. Ciemny mocz w połączeniu z jasnym kałem może świadczyć o żółtaczce pozawątrobowej (mechanicznej).

5.Czarny-ten kolor też potrafi zaskoczyć. Pojawi się, jeśli przesadzisz z suplementacją żelaza. Niestety może też oznaczać, że w Twoim ciele tworzy się nowotwór, który produkuje składnik odpowiedzialny za czarny kolor.

6.Pieniący i syczący-Jeśli zdarza się to jednorazowo, nie masz się czym martwić. Jednak, gdy dzieje się to za każdym razem, skonsultuj się ze specjalistą. Ustali czy nie masz jakiegoś problemu z nerkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ