Smartfon służy dziś nie tylko do komunikacji. Pozwala też na granie w gry, robienie zdjęć czy dokonywanie płatności za zakupy. Dzięki niemu można również… wykonać badanie USG.
Ultrasonografy zaczęły być wykorzystywane w medycynie gdy ludzie nauczyli się przeprowadzać pomiary odległości za pomocą fal dźwiękowych pod wodą. Choć jako pierwszy, już w 1822 roku, pomiar podwodny w jeziorze Genewa wykonał szwajcarski fizyk Daniel Colladen, ultrasonografy zdobyły popularność dopiero po II Wojnie Światowej.
Przenośne USG
Pierwsze aparaty miały rozmiary zbliżone do sypialnianej komody. Znacznym udogodnieniem i innowacją było więc pojawienie się przenośnych ultrasonografów wykorzystywanych przez lekarzy. Podczas gdy ultrasonograf stacjonarny waży kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów, mobilne USG jest małe, lekkie i daje możliwość wykonania badania podczas wizyty w domu pacjenta. Nic dziwnego, że przenośne USG szczególnie chętnie wykorzystywane są przez lekarzy mobilnych, czyli m.in. fizjoterapeutów i ortopedów.
USG w smartfonie? To możliwe!
Jeśli przenośne USG było postrzegane jako innowacja, w przypadku USG w smartfonie należy mówić o prawdziwej rewolucji. By wykonać badanie potrzebny jest jedynie smartfon z portem USB i specjalnie skonstruowana sonda. Zestaw jest prosty w obsłudze, ponieważ bazuje na aplikacji mobilnej.
Co więcej, dzięki łączności z siecią, wyniki badań można przesłać do dowolnego miejsca na świecie, co daje niezwykłe możliwości milionom ludzi, także tym, które na co dzień nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej. Więcej na temat USG w smartfonie dowiesz się na stronie producenta Philips Healthcare: https://www.philips.pl/healthcare/sites/lumify
Szerokie zastosowanie USG w medycynie
USG to jeden z najistotniejszych elementów diagnostyki wykorzystywany przez lekarzy wielu specjalizacji. Znajduje zastosowanie w obszarach medycyny takich jak m.in. kardiologia, neurologia, ginekologia, neonatologia czy okulistyka.
Badanie pozwala bezinwazyjnie obejrzeć badane organy pacjenta. Podczas USG jamy brzusznej można określić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, aorty, pęcherza, gruczołu krokowego i macicy. Wykonuje się także USG ścięgien, stawów i serca – echokardiografię, tzw. echo serca i USG płodu.
Metoda badania ultrasonografem jest łatwo dostępna i pozwala uzyskać obraz w czasie rzeczywistym. Nie naraża przy tym pacjenta na promieniowanie i pozwala uzyskać precyzyjne pomiary narządów, określić ich kształt i wielkość.
USG w smartfonie daje dodatkowe możliwości. Dzięki niemu badanie można wykonać z dala od szpitalnej aparatury – w łóżku pacjenta, na miejscu wypadku czy na terenach sportowych.