Jakie wybrać drzwi balkonowe?

0
1318

Wiele projektów domów nastawionych jest na duże okna oraz drzwi balkonowe, przez które będzie wpadać dużo światła dziennego i które stworzą wrażenie rozświetlonego i przestronnego wnętrza. Jednak bardzo ważną decyzją w takim przypadku będzie wybór odpowiednich drzwi balkonowych, które będą praktyczne i wygodne zarazem oraz będą się elegancko prezentować.

Drzwi balkonowe w zależności od projektu mogą sięgać nawet czterech, a w niektórych przypadkach i nawet pięciu metrów szerokości. Główną zaletą takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie nawet bardzo małych pomieszczeń. Ogromne połacie szkła sięgające od sufitu do podłogi dają poczucie swobody oraz nieograniczonej przestrzeni i oferują bardzo dobry widok tego, co się za nimi znajduje. Minusem ogromnych drzwi balkonowych była ich toporność, gdyż ciężko się je otwierało i w zależności od rodzaju otwierania potrafiły zajmować wiele miejsca wewnątrz pomieszczenia. Na szczęście te czasy minęły, a producenci wymyślili nowe rozwiązania, które ułatwiły życie wielu ludziom posiadającym duże drzwi balkonowe.

Rodzaje drzwi balkonowych

Drzwi balkonowe lub tarasowe powinny być odpowiednio dopasowane do możliwości jakie oferuje mieszkanie i wyjście z niego na taras lub balkon. Wyróżnić można trzy rodzaje drzwi:

– drzwi przesuwne
– drzwi otwierane uchylnie
– drzwi rozwierno – uchylne

Drzwi przesuwne są najwygodniejszą formą. Dzięki wygodnemu sposobowi otwierania ich można bez problemu i obaw przeszklić praktycznie całą ścianę. Mimo dużej wagi bardzo łatwo je otworzyć, ponieważ ułatwiają to specjalnej konstrukcji prowadnice. Również bardzo dużą zaletą tych drzwi jest możliwość schowania progu w podłodze, co z pewnością jest ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych i starszych, którym wysokie progi mogą stwarzać problemy.

Drzwi otwierane uchylnie to tradycyjne rozwiązanie jednak mniej praktyczne z racji tego, że otwierane skrzydło zajmuje miejsce w pomieszczeniu. Głównie wykorzystywane są do pomieszczeń, gdzie nie ma konieczności montowania dużych przeszkleń. Bez wątpienia ich wadą jest to, że podczas przeciągu mogą uderzać o framugę.

Drzwi rozwierno-uchylne mają jedną zasadniczą różnicę, oprócz możliwości uchylenia ich, można również je otworzyć na oścież. Dzięki temu dostęp na balkon jest bardzo dogodny. Istnieje szereg dodatkowych akcesoriów do zamontowania na takie drzwi. Najczęściej montowane są klamki zewnętrzne, dzięki którym można wyjść na balkon i zamknąć drzwi bez obaw, że nie będzie możliwości wejścia do środka. Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest hamulec funkcji rozwiernej, który zapobiegnie ich nagłemu zatrzaśnięciu.

Niewątpliwie dużą zaletą jest możliwość zamontowania drzwi balkonowych, które będą otwierać się do wewnątrz jak i zewnątrz. Drugie rozwiązanie będzie idealnie pasować do pomieszczeń, które mają mniejszy metraż i szkoda zabierać skrzydłem dodatkową powierzchnię.

Jakie wybrać drzwi balkonowe?

Podobnie jak do starego typu domów i bloków mieszkalnych, również w obecnych czasach bardzo często stosowana jest opcja drzwi balkonowych rozwierno-uchylnych. Wszystko głównie za sprawą ich praktyczności i funkcjonalności. Niekiedy drzwi balkonowe, dzięki możliwości funkcji uchylnej mogą pracować jako duże okno.

Duże przeszklenia warto stosować od strony południowej domu. Dzięki takiemu wyborowi mamy możliwość maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Szczególnie w okresie letnim może okazać się to bardzo dobrym wyborem, gdyż grzejące słońce do godzin południowych nie jest tak mocne jak w godzinach popołudniowych. Zapobiegnie to zbyt mocnemu nagrzewaniu się pomieszczeń i spędzanie czasu w nich będzie przyjemniejsze, aniżeli w przypadku, gdy duże przeszklenia zostaną zamontowane po stronie północnej.

Należy też wspomnieć o jednej istotnej wadzie drzwi balkonowych uchylnych oraz rozwierno-uchylnych. Mianowicie jest to wysoki próg, który niekiedy sięga nawet siedmiu centymetrów. Istnieje wtedy ryzyko potknięcia się o niego, nie jest również zbyt praktycznym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne i starsze, dla których przekroczenie progu może okazać się zbyt trudne.

Więcej o wyborze drzwi balkonowych dowiesz się z http://oknotest.pl/okna-energooszczedne/jakie-drzwi-balkonowe-do-domu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ