Komputer w życiu codziennym to najczęściej nasze narzędzie pracy. Ale narzędzie to, w połączeniu z zasobami internetu lub odpowiednim oprogramowaniem, stwarza również niemal nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy, nauki, doświadczenia. Przyjrzyjmy się zatem jego możliwościom.

Nauka dla dzieci i dorosłych

Nauka z pomocą komputera jest możliwa zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Dla tych pierwszych już od najmłodszych lat można wprowadzać elementy obsługi komputera, jak i na przykład oswajanie się z językami obcymi za pomocą innowacyjnych multimedialnych programów lub po prostu bajek lub prostych gier online w tych językach. W ten sam sposób również dorośli mogą rozpocząć przygodę z językiem obcym.

(Dowiedz się jak wybrać dobry fotel do komputera)

Obsługa komputera i pakiety biurowe

Ale nauka z komputerem nie kończy się na językach obcych. Właściwie to dopiero początek możliwości. Niemniej aby skorzystać z nich wszystkich, trzeba rozpocząć naukę od obsługi komputera i systemu operacyjnego, by później móc bez problemu poszerzać możliwości. Warto poznać również pakiety biurowe, by z pomocą komputera potrafić tworzyć proste dokumenty, prezentacje czy arkusze. Wszystko to można osiągnąć korzystając z opcji pomocy w wybranych programach, albo kursów on-line dostępnych w sieci. Można również pracować z komputerem i książką lub czasopismem – poradnikiem na dany temat.

(Chcesz siedzieć jak wybrać zdrowe biurko dla gracza?)

Co dalej?

Kiedy już opanujemy podstawy i przy komputerze, w internecie czujemy się swobodnie, otwierają się przed nami niemalże nieograniczone możliwości. Nauka z pomocą komputera jest wygodna, gdyż mając dostęp do internetu mamy źródło wiedzy na każdy temat. Oczywiście należy tę wiedzę weryfikować – czy źródła są wiarygodne – niemniej zdobycie pożądanych informacji wydaje się łatwe.

Mamy możliwość na przykład wzięcia udziału w szkoleniach on-line, na platformach e-learningowych. Często są one bezpłatne w ramach działań na przykład fundacji czy instytucji rządowych, ale jest również szeroki wachlarz szkoleń płatnych o bardzo istotnej dla na przykład kariery zawodowej tematyce. Szkolenia mogą odbywać się pod opieką mentora i polegać nie tylko na przyswojeniu wiedzy, ale również jej weryfikacji dzięki testom czy pracom kontrolnym. Szkolenia tego typu zwykle wymagają od uczestników zaliczania kolejnych etapów w ustalonych terminach, pomagają więc w regularnym i ciągłym przyswajaniu nowych wiadomości.

(Poradnik jaki fotel do komputera?)

Specjalistyczne oprogramowanie

Nauka przy wykorzystaniu komputera może polegać również na korzystaniu ze specjalistycznego oprogramowania szkoleniowego. Oprogramowanie takie kontroluje postępy i wymaga terminowości, by przejść przez dane zagadnienia. Celem takich szkoleń może być zdobycie wiedzy z zakresu obsługi innych programów, więc jednocześnie komputer jest wykorzystywany do ćwiczeń.

Studia online

Ostatnią opcją, wartą wspomnienia jest możliwość podjęcia studiów zaocznych przez internet. To dość innowacyjne rozwiązanie wprowadzone jest już na wielu uczelniach i kierunkach studiów, a umożliwia naukę wraz z uzyskaniem tytułu naukowego. Dostęp do kursów, możliwość dyskusji z innymi słuchaczami i konsultacji z wykładowcami, pisanie prac – wszystko z pomocą komputera, przez internet, właściwie o dowolnej porze dnia czy nocy. Ogromna elastyczność, ale też konieczność samodyscypliny.

Podsumowując, nauka dzięki komputerowi w dzisiejszych czasach stała się normą. Nieograniczony zasób informacji i możliwości jest z jednej strony szansą, a z drugiej zagrożeniem, bo można zamiast zdobywać informacje marnować czas przebijając się przez ogrom zbędnych danych. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie oprogramowanie lub kursy on-line, dzięki którym będziemy mieć pewność, że czas spędzony przy komputerem nie pójdzie na marne, oraz uzbroić się w cierpliwość i dyscyplinę w dążeniu do zamierzonych celów.

WIęcej porad na jaki-komputer.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ