Różnego rodzaju fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne czy hipochondria wynikają z konfliktów wewnętrznych i lęków. Wszystkie są typem nerwicy, która w dużej mierze utrudnia normalne życie.

Ciężko żyje się z nerwicą, ponieważ chory ma nie tylko problemy stricte psychiczne, ale pojawiają się również objawy fizyczne. Samodzielne próby radzenia sobie z nerwicą dają efekt jedynie w bardzo lekkich przypadkach, ale zazwyczaj konieczna jest pomoc lekarza. Leczenie nerwicy zazwyczaj okazuje się dość długotrwałym procesem i najczęściej składa się z dwóch elementów. W przypadku wyjątkowo silnych symptomów niezbędne będzie podanie medykamentów obniżających napięcie oraz redukujących lęki, aby w ogóle można było podjąć psychoterapię. Interesujące informacje na ten temat są też dostępne na pharmacon.waw.pl.

Warto sobie uzmysłowić, że nerwica bardzo mocno destabilizuje życie. Silne lęki uniemożliwiają często normalne funkcjonowanie, chory nie może spać ani też skupić się nad czymkolwiek. Czasami pojawia się obawa wyjścia z domu i kontaktu z innymi ludźmi, a przy zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych także brak panowania nad dręczącymi myślami i występowanie czynności przymusoweych. W takiej sytuacji konieczne staje się zastosowanie środków farmakologicznych, które przynajmniej złagodzą objawy, aczkolwiek nie uwolnią całkowicie od zaburzeń i lęków, ponieważ potrzeba jeszcze psychoterapii. Doświadczony psychoterapeuta pomaga osobie chorej odkryć przyczyny powstałych zaburzeń i naprawić wszelkiego typu zranienia z przeszłości, które w tak mocny sposób zostawiły ślad w sposobie przeżywania różnego rodzaju wydarzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ