Każdy na co dzień stosuje przyimki w wypowiadaniu zdań czy pisaniu. Nie wszyscy jednak zapytani co to przyimek, będą wstanie udzielić merytorycznej odpowiedzi.

Przyimki są nieodmiennymi wyrazami służącymi do łączenia poszczególnych wyrazów w związki, bardzo podobnie jak końcówki rzeczownika. Ponadto należy wiedzieć, że wyrażenie przyimkowe jest najmniejszym samodzielnym związkiem przyimka. Składa się ono bowiem z przyimka, a także rzeczownika w określonym przypadku. Wspomniany przypadek będzie zależał właśnie od przyimka.

Warto zdawać sobie sprawę, że przyimek rządzi formami przypadkowymi rzeczownika. Ponadto wyrażenia przyimkowe mają możliwość łączenia się w związki z innymi częściami mowy. W zdecydowanej większości przypadków będzie to czasownik np. idę do mamy, opowiadam o przygodzie.

Wyrażenie przyimkowe może również połączyć się z przymiotnikiem np. zdolny do pracy, rzeczownikiem droga do lasu czy przysłówkiem np. lepiej od niego.

Zdarzają się również przypadki, w których przyimek będzie rządził więcej niż jednym przypadkiem. Nie wszyscy mają świadomość, że przyimki mogą połączyć się z narzędnikiem np. za górami, za lasami, dopełniaczem np. za króla Sasa, biernikiem np. Słońce zaszło za chmurę.

Warto także wiedzieć, że pod względem znaczeniowym przyimki oznaczają stosunki czasowe, celowe czy przestrzenne pomiędzy wyrazami.

Wszystkie wspomniane wcześniej przyimki są przyimkami prostymi, które mogą się jednak ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób przyimki złożone np. z + za = zza.

metasetagalareta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ