Odzież robocza i ochronna to pojęcia, które wbrew pozorom wcale nie powinny być używane zamiennie. Wszystko ze względu na to, że oznaczają one dwa różne typy odzieży. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż wiedza na temat odzieży ochronnej oraz roboczej nie jest zbyt powszechna. Dobrze byłoby jednak dowiedzieć się czegoś na jej temat, zwłaszcza jeżeli pracujemy w trudnych warunkach.

Czym jest odzież robocza?

Jak już zaznaczono na wstępie, między odzieżą roboczą, a odzieżą ochronną nie można absolutnie postawić znaku równości. Jeżeli chodzi o odzież roboczą, jest ona po prostu wykorzystywana do zastąpienia odzieży prywatnej pracownika. Ma ona uchronić ubrania pracownicze przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Tego rodzaju odzież nie może zostać wykorzystana w każdym zawodzie. Bez wątpienia można ją jednak wykorzystać, jeśli pracownik jest narażony na zabrudzenie odzieży nieszkodliwymi dla zdrowia substancjami. Jeżeli substancje te będą niebezpieczne dla zdrowia, odzież robocza będzie stanowiła niewystarczającą ochronę dla pracownika. Ponadto, odzież robocza przyda się każdemu, kto pracuje w warunkach, które z różnych względów narażają jego odzież prywatną na szybsze niszczenie się. To zdecydowanie dotyczy osób pracujących fizycznie, zwłaszcza intensywnie. Odzież robocza przydaje się także pracownikom wykonującym zawody, które wymagają pewnej sterylności, jak na przykład lekarz czy pielęgniarka.

Co należy wiedzieć na temat odzieży ochronnej?

Odzież ochronna bez wątpienia nie pełni takiej samej roli jak odzież robocza. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ma ona za zadanie przede wszystkim ochronić pracownika przed niekorzystnymi skutkami naszej pracy. Odzież ochronna stanowi innymi słowy odzież ochrony indywidualnej. Taka odzież ma więc za zadanie ochraniać pracowników przed niekorzystnym wpływem czynników chemicznych oraz czynników biologicznych. Na tym jednak nie koniec. Tego rodzaju odzież ochrania nas również przed niekorzystnym wpływem czynników mechanicznych. Odzież powinna również pełnić rolę ochronną przeciw niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Jak więc wynika z powyższych rozważań, przed odzieżą ochronną stoi całkiem sporo różnego rodzaju zadań. Odzież, która nie spełnia funkcji, o których mowa, nie może być niestety określona mianem odzieży ochronnej.

Sprawdź asortyment hurtowni BHP Nawigator, w której znajdziesz wiele różnego rodzaju odzieży roboczej i ochronnej – dowiedz się więcej.

Zadaniem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odzieży ochronnej oraz odzieży roboczej. Dzięki temu, pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki służbowe w odpowiedni sposób. Nie sposób nie zauważyć, że odzież robocza oraz odzież ochronna wymaga co jakiś czas wymiany. W przeciwnym bowiem razie, nie będzie ona mogła bowiem należycie pełnić roli, do jakiej została stworzona. Nie warto za wszelką cenę stawiać na najniższą cenę odzieży roboczej i ochronnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór odzieży, która jest wysokiej jakości produktem. Jeżeli cena idzie w parze z jakością, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że odzież będzie służyła pracownikowi we właściwy sposób. Jeśli pracodawca postawi na niską cenę i jakość, odzież trzeba będzie szybko wymienić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ