Woda akwariowa powinna być stale filtrowana – wie o tym każdy miłośnik ryb, który chce, aby jego podopieczni żyli w jak najlepszym środowisku. Filtracja służy właśnie temu, aby woda miała jak najwyższą jakość przez długi czas. Wymagane są w tym celu odpowiednie urządzenia, które pragniemy pokrótce zaprezentować.
Dlaczego filtrowanie wody w akwarium jest tak istotne?
Ryby to bardzo delikatne stworzenia, dla których każda zmiana warunków może być szkodliwa i traumatyczna. Najlepszym przykładem są w tym przypadku rybki wyskakujące z akwarium – zazwyczaj oznacza to, że warunki ich życia pogorszyły się, przez co próbują rozpaczliwie znaleźć dla siebie lepsze miejsce.
Jednak nawet jeśli nie doszło jeszcze do takich wydarzeń, warto poświęcić chwilę czasu i uwagi na poprawę warunków bytowania rybek, dbając między innymi o prawidłową filtrację. Zabezpieczy ona wodne stworzenia przed chorobami, zatruciami i śmiercią, a także zapewni piękny wygląd całego zbiornika.
Filtracja jest ważna przede wszystkim dlatego, że pozwala na usunięcie wszelkich szkodliwych zanieczyszczeń, co zmniejsza szansę na rozwój bakterii czy pierwotniaków. Dzięki temu woda w akwarium nie pokrywa się białą pianą, nie mętnieje i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Mieszkańcy toni cieszą się z kolei spokojnym życiem.
Filtracja wody w sposób mechaniczny i biologiczny
Filtry akwarystyczne zazwyczaj składają się z dwóch rodzajów filtrów: mechanicznego i biologicznego. Ich współdziałanie jest niezbędne do tego, aby utrzymać wodę na jak najwyższym poziomie jakości.
W filtrach mechanicznych często wykorzystywana jest wata polipropylenowa, która odznacza się odpowiednią gęstością, umożliwiająca zatrzymywanie drobnych ciał stałych. Mogą to być szczątki roślin, odchody rybek, resztki pokarmu czy też drobinki podłoża, które pokruszyło się i uniosło do wody. Dzięki ich zatrzymywaniu woda staje się bardziej klarowna, a one same nie ulegają gniciu i nie powodują powstawania szkodliwych związków.
Z kolei filtry biologiczne to specjalnie przygotowane wkłady, na których bytują bakterie rozkładające związki azotowe. Ich zadaniem jest usuwanie produktów przemiany materii rybek, a co za tym idzie – zabezpieczenie ich przed zatruciem.
Sterylizacja dla większej pewności
Filtracja mechaniczna ogranicza szanse na rozwój szkodliwych mikroorganizmów, takich jak pierwotniaki i bakterie. Jednak dla uzyskania jeszcze większej pewności, że nie zasiedla one wody, warto skorzystać z możliwości, jakie dają sterylizatory akwarystyczne.
Urządzenia te najczęściej montowane są na końcu układu filtrującego i są wyposażone w lampę UV-C. Jej światło jak zdolność niszczenie szkodliwych patogenów, dlatego doskonale sprawdza się do całkowitego oczyszczenia zbiornika. Co więcej, dzięki odpowiedniej, zamkniętej konstrukcji światło działa tylko w niewielkim obszarze komory przepływowej, nie będąc szkodliwym dla rybek. Jego wykorzystanie na pewno zagwarantuje im więc jeszcze więcej zdrowia.