Whisky jest dostępna w wielu odmianach, dlatego warto wiedzieć, czym różnią się one od siebie. Pomóc w tym może chociażby znajomość odpowiedniego nazewnictwa. W artykule przyjrzymy się m.in. czym jest bourbon, a czym whisky.

Whisky – od czego się zaczęło?

Początek tego trunku miał miejsce w Europie. To iryjscy mnisi w okolicach VII wieku rozpoczęli produkcję wody życia. Napój ten miał przedłużać życie i leczyć bóle oraz objawy takich chorób, jak chociażby ospa. Pierwsze zapiski o trunku z wody, jęczmienia i whisky znajdziemy dopiero w dokumentach z XVII wieku. Dwa wieki później nazwa „whisky” stała się zaś obowiązującą.  Jak już wspomnieliśmy, europejska odmiana tego trunku jest produkowana z jęczmienia. Irlandczycy whisky destylują trzykrotnie. Następnie trunek leżakuje w używanych dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Szkoci natomiast dodatkowo wędzą destylat w dymie torfowym. Dzięki temu ma on inny smak i aromat niż odpowiednik z Irlandii.

Bourbon a whisky – co je odróżnia?

W Stanach Zjednoczonych whisky jest produkowana w nieco inny sposób. Trafiła tam oczywiście z Europy, za sprawą szkockich i irlandzkich imigrantów w czasach kolonialnych. To oni są odpowiedzialni za dostosowanie receptury do nowych realiów. Zamiana jęczmienia na kukurydzę sprawiła, że w trakcie produkcji uzyskano nowe walory smakowe. Ważne było bowiem także przelewanie whisky do nowych, dębowych beczek. Tak powstały nowe odmiany tego trunku – bourbon i Tennessee Whiskey. Pierwszy z nich jet produkowany w Kentucky. Powstaje tam blisko 95% światowej produkcji. Bourbon a whisky różni się przede wszystkim składem. Zawartość kukurydzy w tym trunku wynosi bowiem przynajmniej 51% mieszanki zbóż. Wielu producentów tworzy jednak mieszanki zawierające nawet 70% kukurydzy. Na tej stronie dowiesz się więcej https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykanskabourbon-whisky-kanadyjska. Różnica między bourbon a whisky z Tennessee polega też na procesie filtracja. Ta druga odmiana amerykańskiego trunku jest bowiem przepuszczana przez trzymetrową warstwę klonowego węgla drzewnego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ