Jest miastem znanym z ciekawych zabytków, ciekawych atrakcji dla najmłodszych oraz z karpia. Zator, miasteczko położone między Oświęcimiem a Zatorem, może zachwycić swym wyjątkowym charakterem. Wycieczki zaglądają tu chętnie z kilku powodów. Co takiego warto zobaczyć w tym mieście? Jakimi atrakcjami może skusić turystów niewielki Zator?
Zator znany jest przede wszystkim z karpia. W krajobrazie tego miasteczka ważną rolę zajmują stawy hodowlane, w których karp zajmuje najważniejsze miejsce już od czasów średniowiecza. Co więcej – ta ryba, obdarzona w przeszłości względami królów, doczekała się w Zatorze własnego święta. Dziś jest to impreza, na którą ściągają tłumy. Miejscowym specjałem, którego z pewnością warto spróbować, już dawno stał się karp po zatorsku, który jest zapiekany wraz z farszem z jajek oraz pieczarek. Jednak nie tylko karp decyduje o wyjątkowej atrakcyjności tego miasta
Centrum Zatora z pewnością zasługuje na uwagę. Malowniczy rynek jest miejscem, w pobliżu którego skupiły się najcenniejsze zabytki miasta. To pałac, który powstał już pod koniec XV stulecia i w którym dawniej urzędowali książęta zatorscy. W późniejszych czasach pałac ów stał się siedzibą ważnych rodów. Wśród tych najbardziej znanych znaleźli się przedstawiciele rodziny Tyszkiewiczów, władali też Zatorem Potoccy. Sam pałac prezentuje się ciekawie. Równie interesującą budowlą jest pobliski kościół parafialny. Powstał on pod koniec XIV wieku i do dziś zachwyca swym średniowiecznym charakterem. We wnętrzu tej świątyni nie brak cennych zabytków sztuki sakralnej. Jednym z tych najważniejszych jest XV-wieczna chrzcielnica oraz zabytkowe dzwony z XV oraz XVI wieku. To jeden z ciekawszych zabytków w tej części Polski, zatem z pewnością warto zajrzeć do niego w czasie wycieczki po tej okolicy.

starovka.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ