Bawełna to materiał, który przez wielu Polaków jest uważany za najlepszy, bowiem ubrania wyprodukowane za jego pomocą nie niszczą się zbyt szybko, a dodatkowo skóra jest w nich doskonale oddycha. Używamy go do produkcji nie tylko podkoszulków czy bielizny ale także toreb bawełnianych na zakupy. Skoro bawełna jest tak cenionym i popularnym surowcem, warto wiedzieć o nim nieco więcej, dlatego poniżej znajdziesz 6 ciekawostek o bawełnie, które warto znać!

1. Pochodzenie bawełny

Wszyscy mówią, że bawełna to bardzo naturalna tkanina, jednak mało osób interesuje się jej wytworzeniem. Co ciekawe ten materiał jest znany ludzkości już od ponad dwunastu tysięcy lat! Jest wytwarzana z rośliny o tej samej nazwie, która aby chronić swe nasiona otacza je miękką, podobną do waty substancją, z której następnie powstaje bawełna, jaką my znamy. Właśnie sposób powstawania i pozyskiwania bawełny sprawia, że jest uważana za jeden z najbardziej naturalnych surowców na ziemi.

2. Najpopularniejsza

Bawełna jest najpopularniejszym materiałem na świecie. Stosuje się ją na każdym kontynencie. Najwięcej wytwarzają jej Chiny, Indie, Stany Zjednoczone oraz Turcja. Nie jest ona wykorzystywana wyłącznie do produkcji ubrań czy toreb bawełnianych, ale także filtrów do kawy, oleju, materiałów opatrunkowych czy w kosmetologii. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niemal codziennie używamy przedmiotów czy specyfików, mających w swoim składzie tę cudowną roślinę.

3. Nazewnictwo

Być może nie każdy wie, że bawełna ma około 30 nazw handlowych – w zależności od tego, w jaki sposób jest ona przetworzona i wykorzystywana. Wśród tych nazw znajdują się znane wszystkim z modowych wybiegów aksamit atłas, ale również barchan, batyst, dymka, kanwa, merla, perkal, sztruks, a nawet… dżins.

4. Gniecie się czy nie?

Tkanina zrobiona z czystej bawełny niestety bardzo się gniecie i większość osób na to narzeka. Jednak producenci znaleźli na to sposób dodając do tkaniny odrobinę elastanu – dzięki temu teraz podkoszulki się nie gniotą a torby bawełniane są w stanie utrzymać ciężar kobiecych gadżetów czy tygodniowych zakupów.

5. Jest pełna zalet

Dlaczego ludzie tak bardzo cenią bawełnę? Głównie ze względu na to, że nie uczula oraz przyjemnie się ją nosi. Mogą mieć z nią styczność chroniczni alergicy oraz osoby o wrażliwej skórze, a prasowanie nie powoduje utraty jej właściwości. Nie zapomnijmy jednak ściągnąć żelazka z podkoszulka, gdyż naturalna i organiczna struktura bawełny spowoduje, że bardzo szybko pojawią się ślady spalenizny, a nawet dziura w ubraniu.

6. Kokony a cera

Na Dalekim Wschodzie produkuje się tak dużo bawełny, że znalazła ona zastosowanie także w urodzie. Chińczycy używają kokonów bawełny do poprawy swojej cery. Wystarczy taki kokon założyć na palec, delikatnie zwilżyć wodą i masować okrężnymi ruchami po twarzy. Panie, które stosują te zabiegi twierdzą, że skóra staje się delikatna i miękka w dotyku.

Jak widać bawełna to tkanina posiadająca wiele interesujących właściwości i niekoniecznie musi być kojarzona z wyrobem ubrań. Szczególnie kosmetologia korzysta pełnymi garściami z pożytków natury i produkuje w oparciu o bawełnę wiele drogich preparatów.

[Głosów:10    Średnia:3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ