Zakażenie bakterią e-coli zazwyczaj prowadzi do zatrucia pokarmowego. W skrajnych przypadkach może jednak być przyczyną poważniejszych schorzeń. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zatrucie-bakteria-e-coli-escherichia-coli-sa-objawy-ryzyka-sposoby-leczenia/

Bakteria e-coli to zwyczajowa nazwa bakterii Escherichia coli czyli pałeczki okrężnicy. Chociaż występuje w niewielkich ilościach w naszym organizmie zakażenie nią może być dla nas brzemienne w skutkach. Skąd taka ostra reakcja naszego organizmu na coś, co juz przecież zna? Trzeba przyznać, że brzmi to cokolwiek niewiarygodnie. Skąd ten paradoks? Otóż bakteria pałeczki okrężnicy występuje naturalnie w florze bakteryjnej jelita grubego. Stamtąd zostaje wydalana wraz z kałem. Gdy dostanie się ponownie do naszego organizmu stanowi dla niego zagrożenie. 

W jaki sposób następuje zarażenie e-coli

A zarazić się nią nietrudno, ponieważ występuje w wielu miejscach, z którymi codziennie wielokrotnie mamy styczność. Stykamy się z nią dotykając ogólnodostępnych sprzętów i rzeczy takich jak poręcze, klamki itp. Co gorsze, bardzo często znajduje się również w jedzenie – na warzywach, owocach, w mleku i jego przetworach, surowym mięsie i nawet wodzie pitnej. Wydawać by się mogło, że ustrzec przed nią może przestrzeganie zasad higieny, ponieważ bakteria ta szybko ginie pod wpływem temperatury i środków dezynfekujących. Teoretycznie więc wystarczyłoby regularne mycie rąk, dokładne mycie warzyw i owoców, kupowanie produktów mlecznych i mięsnych ze sprawdzonego źródła. W praktyce jednak trudno się przed nią ustrzec. 

Jakie objawy wskazują na zatrucie e-coli

Zatrucie pałeczka okrężnicy szybko daje o sobie znać. Objawy pojawiają się juz po 2 godzinach, choć w niektórych wypadkach może to potrwać i kilka dni. Charakterystycznymi objawami zatrucia ta bakteria jest biegunka bądź/ i wymioty. Często pojawia się również ból brzucha i bolesne jego skurcze, bóle głowy, gorączka. Stosuje się leczenie objawowe, które polega przede wszystkim na odpowiednim nawodnieniu organizmu i zbiciu gorączki. Objawy te utrzymują się przez kilka dni. Jeśli się zaostrzają warto skonsultować to z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie. 

Przeczytaj też: http://www.lifebox.pl/o-czym-moze-swiadczyc-bol-nerek/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ