Białko jest jednym z najważniejszych makroskładników naszej diety. Stanowi budulec praktycznie każdej komórki naszego ciała. Pełni wiele ważnych funkcji, dlatego tak istotne jest dostarczanie go w odpowiednich ilościach i jak najlepszej jakości. Jednak białko to nie tylko pierś z kurczaka, ale również różnego rodzaju ryby, owoce morza, nabiał, jajka oraz produkty roślinne.
Białko zwierzęce i roślinne
Od lat wiemy, że białko pozyskiwane ze zwierząt jest tym najbardziej porównywalnym do białka znajdującego się w ciele człowieka. Bierze się to z faktu, że genetycznie jesteśmy najbardziej podobni do zwierząt. Jednak wiele badań wskazuje na to, że mięso i produkty odzwierzęce nie są jedynym możliwym źródłem białka, które może być wykorzystywane przez człowieka. Jedząc odpowiednie warzywa również możemy swojemu organizmowi dostarczyć białka i czuć się doskonale. Zwolennicy diety mięsnej podkreślają, że białka roślinne mają braki w niektórych aminokwasów. Jak jest naprawdę?
Obecne badania dowodzą, że dieta wegetariańska czy wegańska nie jest wcale niebezpieczną dietą z powodu braku mięsa w jadłospisie. Odpowiednie komponowanie posiłków to klucz do dostarczenia wszystkich aminokwasów białkowych do organizmu. Trzeba tylko zdawać sobie z tego sprawę i mieć na uwadze różnorodność diety, w której nie ma mięsa ani produktów odzwierzęcych bogatych w tego rodzaju białko.
Wartościowe źródła białka roślinnego
Białko roślinne występuje przede wszystkim w soczewicy. Każda odmiana, czerwona, zielona, czarna czy żółta, posiada w sobie mnóstwo białka, które potrzebne jest człowiekowi do funkcjonowania. Ponadto każdy człowiek może wybrać tę soczewicę, która najbardziej będzie mu odpowiadała smakowo. Warto włączyć ją do codziennego menu, ponieważ posiada także duże ilości cennego błonnika pokarmowego.
Komosa ryżowa, zwana inaczej quinoa, to kolejny produkt idealny wpasowujący się w dietę wegetariańską, który jest źródłem białka. Poza proteinami, zawiera wiele innych, równie cennych składników mineralnych, np.: potasu, wapnia, magnezu czy fosforu. Komosa to również bogactwo błonnika, witaminy E oraz kwasu foliowego. Prócz komosy, w diecie wegańskiej powinny znaleźć się kasze – jęczmienna, jaglana czy gryczana.
Pestki dyni, lnu, słonecznika i sezamu to kolejne doskonałe źródła białka roślinnego. Powinny wzbogacać dietę wegetarian każdego dnia.
Orzechy to kolejne rewelacyjne źródło białka. Można dodać je do koktajlu, pesto, bądź po prostu mogą służyć jako szybka i sycąca przekąska. Wybór orzechów jest szeroki, na rynku można znaleźć nerkowce, migdały, pistacje czy orzechy laskowe. Ważny jest jednak umiar, gdyż orzechy posiadają mnóstwo kalorii.
Fasola to świetne źródło białka, wapnia, fosforu i potasu. Ponadto nie zawiera sodu. Wadą fasoli jest fakt, że wywołuje gazy, dlatego nie warto spożywać jej na kolację.
Catering dietetyczny to doskonały pomysł nie tylko dla zapracowanych i zabieganych osób, ale również dla tych, którzy chcą przejść na dietę wegetariańską bądź wegańską i potrzebują pomocy, wskazówek dotyczących komponowania zbilansowanych i zdrowych posiłków.