Od dawna mówi się o tym, że dla prawidłowego rozwoju dziecka najważniejszy jest bliski kontakt z obojgiem rodziców. Ojcowie powinni zatem zacząć korzystać z możliwości urlopu tacierzyńskiego, dzięki któremu mogą przebywać z dzieckiem, zająć się ich wychowaniem i opieką. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje tak samo ojca, jak i matki. Dziecko najbardziej dynamicznie rozwija się w pierwszym okresie swojego życia, czyli mniej więcej do 3 lat. Wtedy właśnie najbardziej potrzebuje kontaktu, nie tylko matki, ale także i ojca.

Ojcowie i kwestia wychowania dziecka

Poniżej przedstawiamy powody, dla których ojcowie powinni, tak samo jak matki, angażować się w wychowanie dziecka. Wspólne wychowanie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju naszych pociech:

  • Dziecko potrzebuje w równym stopniu ojca, jak i matki.
  • Ojciec jest równoprawnym rodzicem, dlatego ma takie same obowiązki względem dziecka, jak i matka.
  • W ramach relacji dziecka z rodzicami istotną rolę odgrywa okres niemowlęctwa. To właśnie wtedy nawiązują się najgłębsze relacje. Ważny jest także okres od 1 do

3 roku życia, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat, a także uczy się mówić.

  • Więź ojca z dzieckiem zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  • Ojcowie dzięki temu, że mogą korzystać z urlopu tacierzyńskiego uczą się nowej roli społecznej, której ciężko nauczyć się, pracując.
  • Ojcowie czują się dzięki wychowaniu dziecka spełnieni i potrzebni w rodzinie.

Czym jest urlop tacierzyński?

Istnieje pewne rozróżnienie pomiędzy urlopem ojcowskim a urlopem tacierzyńskim.  Urlop ojcowski przysługuje ojcu, który pracuje i któremu urodziło się dziecko lub który przysposobił dziecko. To dwa tygodnie bez różnicy na liczbę urodzonych dzieci. Urlop tacierzyński należy się w przypadku niewykorzystania urlopu macierzyńskiego. Każda kobieta ma bowiem prawo do zrezygnowania z części urlopu po czternastu tygodniach. Ojciec może uzyskać urlop tacierzyński już po ośmiu tygodniach, gdy matka dziecka zazwyczaj wymaga pobytu w szpitalu.

tacierzyński urlop - czy warto go rozważyć

Zalety urlopu tacierzyńskiego

Główną zaletą urlopu tacierzyńskiego  jest kontakt dziecka z obojgiem rodziców. Dziecko przestaje postrzegać taty jako osoby, która „gdzieś jest” i widują ją jedynie wieczorami, ale także jako pewną „część mamy”, dlatego traktuje rodziców na równi. Bardzo ważne dla ojców jest to, że dzięki temu rozwiązaniu mogą poczuć, jak stają się ojcami. Nie muszą czekać na ten okres do późniejszych chwil, gdy dziecko jest starsze. Urlop tacierzyński niesie ze sobą również korzyści dotyczące relacji współmałżonków. Nie ulega wątpliwości, że relacje są w takiej sytuacji wzmacnianie. Ojciec nie czuje się odrzucony, ponieważ wykonuje bardzo ważną rolę. Należy pamiętać, że poczcie odpowiedzialności, obowiązki przynoszą ze sobą także poczucie spełnienia. Jest ono bardzo istotne nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Co więcej, urlop tacierzyński jest pełnopłatny, co oznacza, że ojciec korzystający z takiego urlopu otrzymuje normalne wynagrodzenie, dlatego też nie jest to problem kiedy przestaje pracować.

Czy ojcowie korzystają z urlopu tacierzyńskiego?

Coraz więcej ojców decyduje się na wykorzystanie tego urlopu. Rośnie oczywiście świadomość Polaków dotycząca świadomego wychowywania dzieci. Na szczęście ojcowie widzą same zalety takiego urlopu i chętnie wybierają takie rozwiązanie. Jak widać role w rodzinie mogą się wzajemnie uzupełniać. Kobieta nie musi już jedynie pozostawać w domu. Może wspólnie z ojcem dziecka dbać o własną karierę, możliwości spotykania się z ludźmi, pracować i czuć się komfortowo w takiej roli. Jest to ważne, ponieważ żadna z kobiet nie jest tylko matką. Ma określoną profesję, swoje zainteresowania i pasje. A pojawienie się dziecka jest wspólną sprawą obydwojga rodziców. Zatem ważne, aby obydwoje podjęli za nie odpowiedzialność.

Podsumowanie

Urlop tacierzyński jest świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu  mamy możliwość budowania rodziny i zatwierdzania jej w świadomości dziecka od pierwszych jego dni.

Dziecku zapewnia się dzięki niemu możliwość obcowania z tatą, który jest równoprawnym rodzicem. Ojciec nie musi ponosić żadnych konsekwencji ekonomicznych, ponieważ urlop tacierzyński jest 100% płatny. Uczy się natomiast jak ważnym zadaniem jest bycie rodzicem.

Mama dziecka może natomiast podjąć pracę i nie czuje na sobie presji samodzielnego wychowania dziecka oraz prowadzenia domu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ