Przejęcia firm to atrakcyjne rozwiązania dla ludzi chcących rozwijać swój biznes. Często wiąże się z szybszym rozwojem i znaczącym uzupełnieniem swojej oferty. Jak jednak przygotować się do takiego działania?

Grunt to cel

Na początku należy wybrać, jaką firmę chcemy przejąć. Jest to sprawa bardzo subiektywna – każdemu z nas zależy na czym innym. Są jednak pewne elementy uniwersalne (takie jak na przykład cena), którym należy się przyjrzeć.

Przede wszystkim powinniśmy spojrzeć na oba przedsiębiorstwa. Czy moja firma w racjonalny sposób współdziała z firmą, którą chcę przejąć? Czy nasze działania się ze sobą pokrywają? Oczywiście, istnieją tzw. konglomeratowe przejęcia firm, czyli takie, w których zakupujemy przedsiębiorstwo całkowicie niezwiązane z naszym (pod względem technologii, rynku, czy produktu), ale spełnia działania strategiczne. Warto się nad tym poważnie zastanowić.

Równie ważne jest sprawdzenie, czy możliwa jest współpraca po zmianie właściciela, jednocześnie przy zachowaniu naszej władzy. Należy przyjrzeć się strukturze organizacyjnej firmy. Czy jest ona niezależna od obecnego właściciela? Czy mamy możliwość otrzymania danych dotyczących np. klientów lub know-how.

Etapy przejęcia

Na samym początku należy ustalić wszelkie możliwe cele przejęcia. Powinniśmy skutecznie je zidentyfikować oraz dotrzeć do ich właścicieli. Utworzona przez nas lista będzie zapewne bardzo długa, jednak w późniejszych etapach zostanie ona skrócona.

Następnie warto postarać się skontaktować się z właścicielami w celu porozmawiania o sprzedaży firmy. Niewiele osób na początku będzie tym zainteresowanych. Dlatego należy odpowiednio zaprezentować im wszystkie (najlepiej atrakcyjne) korzyści ze sprzedaży.

W ostatnim etapie najważniejsze jest odpowiednie wycenienie celów przejęcia oraz zweryfikowanie informacji o spółce. Służy do tego wiele metod wyceny i badań.

Co jeszcze zrobić przed kupnem?

Aby odpowiednio przygotować się do działania przejętego przez nas przedsiębiorstwa powinniśmy (jeszcze podczas przygotowania do przejęcia firmy) upewnić się, że posiadamy odpowiednie zasoby ludzkie i dobrze przemyślany plan integracji.

Warto pomyśleć o wdrożeniu kadry, która w będzie zarządzać przejętymi przez nas spółkami. Ważne jest także krytyczne ocenianie efektów połączenia naszego przedsiębiorstwa z tym przejętym.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ