Jak zwykło się mówić – wszystko ma swoje plusy i minusy. Nie jest inaczej w tym przypadku. Zarówno panele jak i parkiet mają swoje plusy i minusy. Głównym czynnikiem przy wyborze są tutaj kwestie finansowe, bowiem jak każdy wie panele są zwyczajnie tańsze. Ale warto spojrzeć także na inne aspekty. Pozwólcie, że Wam je przybliżymy.
Panele – wady i zalety
Jak już wspomnieliśmy powyżej, panele są rozwiązaniem znacznie tańszym. Jest to główny aspekt, który przemawia za tym, że są one wybierane częściej aniżeli parkiet. Jednak już teraz warto powiedzieć to głośno – choćbyśmy wybrali najdroższe i najpiękniejsze panele, nigdy nie będą one prawdziwym drewnem. Jeśli chodzi o cenę, metr kwadratowy paneli dostaniemy już za kilkanaście złotych, a w dobrej promocji będzie to bardzo niska kwota. Są oczywiście także droższe modele, ale po co przepłacać? Klasyczny tani panel to po prostu zwykły MDF (płyta pilśniowa, czyli twór wykonany z tkanki drzewnej), która pokrywana jest bardzo mocnym laminatem, co nadaje jej wysokiej twardości i sztywności. Laminat ten wykonuje się z żywicy i dekoracyjnego papieru. To wszystko sprawia, że panele są zazwyczaj odporne na zarysowania, niewielkie uszkodzenia mechaniczne czy promienie UV. Dodatkowo wielkim plusem paneli jest to, że są one szybkie w montażu. Każdy, nawet największy laik w tej dziedzinie jest w stanie samodzielnie i we własnym zakresie zamontować w swoim mieszkaniu panele. Wystarczy trochę chęci, wolnego czasu oraz wyrzynarka, którą utniemy panel żeby dopasować go do długości naszego pomieszczenia.
Jeszcze do niedawna do ich montażu potrzebny był klej, co sprawiało, że było to jednak pracochłonne. Obecnie panele montuje się na zatrzaski, dzięki czemu w jeden dzień możemy położyć panele w swoim mieszkaniu, posprzątać i zapomnieć o tym, że gdzieś tu dzisiaj był jakiś remont. A więc to, że może je położyć każdy wpływa również na to, że eliminujemy tutaj koszty zatrudnienia osoby do jej montażu. Jak już napisaliśmy o kilku zaletach panelu trzeba wspomnieć o ich wadach. Przede wszystkim jest to bardzo niska izolacja akustyczna. Wystarczy mieć w domu psa, który do naszego pokoju wchodzi z właścicielką, która ma na nogach szpilki, aby cały blok wiedział, że w salonie mamy położone panele. Producenci starają się kłaść najróżniejsze warstwy materiału aby upodobnić panele do prawdziwego drewna, które idealnie tłumi wszelkie odgłosy. Póki co jednak brakuje im sporo do prawdziwego drewna. Dodatkowo tworzywa sztuczne używane podczas tworzenia paneli przyciągają kurz. I jeszcze jedna wada – panele mają zazwyczaj wysoką ścieralność, co powoduje, że jest to wyrób na kilka lat a nie jak w przypadku parkietu – na długie, długie lata.

Parkiet – dlaczego warto go wybrać
Parkiet. Tak, przede wszystkim głównym czynnikiem, który odsuwa od siebie potencjalnych klientów jest cena. Jednak już na początku sugerujemy aby rozsądna osoba spróbowała to naprawdę przekalkulować. Ile wyniesie nas czasu i pieniędzy wymiana paneli co średnio 5 lat na nowe, podczas gdy raz położony parkiet wystarczy nam na długie kilkadziesiąt lat użytkowania? W tym wypadku warto myśleć perspektywicznie, ponieważ parkiet jest właśnie materiałem, który nie jest kładziony na tak krótki okres czasu jak panele. Kolejną zaletą parkietu jest właśnie materiał, z którego jest on wykonany. Nie jest to tak jak w przypadku paneli, wyżej wspomniany MDF, tylko prawdziwe drewno. Parkiet wykonany z prawdziwego drewna jest więc zatem surowcem na lata. W razie potrzeby zawsze po kilkunastu latach można go łatwo i szybko wycyklinować, dzięki czemu może on przeżyć pokolenia wyglądając wciąż jak nowy. Dodatkową przewagą jaką daje nam parkiet jest możliwość jego układania według naszego widzi mi się. Końcowy efekt zależy więc tutaj tylko od nas i od naszej wyobraźni. Dodatkowo oczywiście jest wysokim izolatorem akustycznym, dzięki czemu ten pies z tą Panią wspomniany w przypadku opisu paneli nie narobi nam w domu hałasu.
Warto więc zadać sobie na koniec pytanie, czy lepiej ponieść koszt jednorazowo ale na lata czy ponosić koszty co jakiś czas?

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki firmie Prodexpol: www.prodexpol.pl, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży parkietów drewnianych oraz deski podłogowej.

//

mitomamka.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ