Kobiety pragnące dziecka lub unikające zajścia w ciążę starają się wsłuchiwać w swoje ciało, by wyłapać momenty, w których są bardzo płodne lub w których prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze. Jak powinny to robić, by uzyskać taki efekt, jakiego oczekują?
Ważne informacje o dniach płodnych
Przyjmuje się, że dni płodne to te, w których możliwość zajścia w ciążę jest największa. Zazwyczaj występują one w połowie cyklu, przy czym za jego początek uznajemy pierwszy dzień miesiączki. Dni płodne występują w okolicach owulacji i jest ich zazwyczaj kilka. Natomiast przy klasycznie przebiegającym cyklu za dni niepłodne uznajemy głównie te, które są zaraz przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki.
Sam moment owulacji można też poznać poprzez przynajmniej kilkumiesięczną obserwację własnego ciała. Wtedy kobieta jest w stanie dowiedzieć się, jakie sygnały wysyła jej organizm w konkretnych momentach cyklu. Dużo kobiet wręcz czuje owulację poprzez np. ból jajnika. Innym sposobem na zorientowanie się, czy dany dzień jest tym, w którym może dojść do jajeczkowania jest wykonanie testu owulacyjnego. Decydując się na tę metodę warto od razu kupić kilka testów, by móc je wykonywać co jakiś czas – najlepiej w równych odstępach czasowych. Można je dostać w aptekach bez recepty. Kosztują zazwyczaj od kilku do 10 złotych za sztukę.
Jak obliczane są dni płodne? Znając dokładny moment wystąpienia owulacji oraz średnią długość naszych cyklów, możemy obliczyć kiedy mamy dni płodne, a kiedy bezpłodne. Nie musimy robić tego całkowicie samodzielnie. Bardzo przydatne są kalkulatory dni płodnych dostępne w Internecie. Jeśli jednak chcemy mieć jak największą pewność, to warto umówić się ze swoim ginekologiem na tzw. monitoring cyklu.
Zachęcamy kobiety do zapoznania się z artykułami ze strony kobiecosc.info. Powstała ona właśnie z myślą o paniach, które chcą dowiedzieć się jak najwięcej o swoim zdrowiu i swojej kobiecości.