Niewłaściwe wykonanie manicure to najczęstsza przyczyna zanokcicy. Sama zanokcica bywa bardzo często mylona z zastrzałem, chociaż obie choroby mają podobny przebieg, to ich przyczyna i sposób leczenia są różne. Warto pamiętać, że zanokcica może być spowodowana przez bakterie lub grzyby, dlatego może mieć przebieg ostry lub przewlekły.

Objawy zanokcicy


Zakażenie bakteryjne prowadzące do powstania ropnego nacieku lub ropienia pod paznokciem to główny powód powstania zanokcicy. Co powoduje zanokcicę? Zbyt głębokie wycinanie skórek ostrymi przedmiotami, w szczególności zbyt blisko kieszeni paznokcia, to najczęstszy powód występowania ropnego zakażenia. Mimo że zanokcica bywa często mylona z zastrzałem, to zastrzał powoduje skaleczenie się zakażonym przedmiotem, zwykle igłą lub brudną drzazgą. Zaczerwienie wału paznokciowego wokół paznokcia oraz pokrywającego korzeń paznokcia, które zamienia się w bolesność tej okolicy, zamieniające się w obrzęk tkanki oraz zbieranie ropy – te objawy zanokcicy sprawiają, że palec bardzo boli

Jak się pozbyć zanokcicy?


Leczenie zanokcicy można przeprowadzić w domu, stosując kilka sprawdzonych metod, jednak jeśli nie będą działały, wówczas wskazana jest konsultacja z lekarzem, który przepisze odpowiedni antybiotyk. W skrajnych sytuacjach leczenie zanokcicy może się skończyć interwencją chirurgiczną. Jak się pozbyć zanokcicy domowymi sposobami? W przypadku początkowych objawów pomagają kąpiele zaczerwienionego palca w wodzie z szarym mydłem, co zmniejsza obrzęk i ułatwia wyciek ropy. Czasem pomaga także wkładanie palca do gorącej wody, na krótko, aby przypadkiem się nie oparzyć. Taki domowy zabieg należy przeprowadzać w seriach i kilka razy dziennie. Interwencja chirurga jest konieczna, gdy domowe sposoby nie przynoszą efektów. Lekarz może przepisać antybiotyk do stosowania miejscowego lub antybiotyk do stosowania ogólnie. Bardzo często wskazana jest także interwencja chirurgiczna, polegająca na nacięciu ropnia i ułatwieniu wypływania ropy. Jeśli ropny pęcherz znajduje się pod paznokciem, wówczas w zależności od stopnia zajęcia paznokcia wycina się w paznokciu okienko, aby ułatwić odpływ ropy, albo zdejmuje się cały paznokieć.

Jak unikać zanokcicy


Równie ważne jak wyleczenie zanokcicy, jest również zapobieganie powstawaniu choroby. W tym celu większą uwagę należy przykładać do właściwego wykonania manicure, natomiast jeśli w czasie jego wykonania dojdzie do skaleczenia, to ranę należy zdezynfekować lub wymoczyć w wodzie z mydłem. Osoby ze skłonnością do wrastania paznokci powinny się zastanowić nad założeniem klamry na taki paznokieć. Wrastanie paznokcia może sprzyjać powstawaniu zanokcicy poprzez namnażanie chorobotwórczych bakterii pod paznokciem.

Nieleczona zanokcica ma bardzo poważne konsekwencje. Z początkowego chorobowego zajęcia wału paznokciowego choroba może się przemieścić do macierzy paznokcia, a w konsekwencji uszkodzić także głębiej umieszczone tkanki. Najczęściej zanokcica zajmuje wały paznokci u rąk, rzadziej dotyka paznokci u stóp.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ