Wszyscy znamy właściwości czosnku, mięty, rumianku lub sosny, roślin powszechnie występujących w Polsce. Istnieje wielka grupa roślin egzotycznych o szczególnych właściwościach, które są mało znane, ale dostępne już w Polsce. W tej grupie znajduje się acerola.
Co zawiera acerola?
Ten owoc przypominający naszą wiśnię zawiera duże ilości witaminy C, wystarczą trzy takie małe owoce, by zapewnić organizmowi pełne dobowe zapotrzebowanie na kwas ascorbinowy. Oprócz tego acerola bogata jest w beta-karoten (z niego organizm produkuje witaminę A), witaminę B1, B2, PP, białko, żelazo, wapń, magnez, fosfor. Naturalne witaminy i mikroelementy są dwa razy łatwiej przyswajalne niż przyjmowane w formie tabletek.
Dla kogo acerola?
Niedobór witaminy C jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do groźnych schorzeń:
-
zmniejszenie odporności organizmu – podatność na różnego rodzaju infekcje,
-
kłopoty z koncentracją,
-
trudności z zasypianiem,
-
ogólne osłabienie,
-
bóle mięśni i stawów,
-
depresja,
-
przerost dziąseł – wypadanie zębów.
Fot. Acerola ze Sklep.kenayag.com.pl
Niedobór witaminy C najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym, podczas infekcji, w okresie rekonwalescencji po operacjach, w wyniku nieprawidłowej diety ubogiej w warzywa i owoce. We wszystkich tych przypadkach wskazane jest przyjmowanie zwiększonej dawki witaminy C – najlepiej w formie naturalnej.
Owoce aceroli są bardzo dobrym źródłem naturalnej witaminy C, ale niestety są bardzo nietrwałe, nie nadają się do długiego transportu. W ciągu 3-5 dni muszą zostać przetworzone. Najczęściej poddawane są suszeniu, przerabiane na sok lub pulpę. Wszystkie procesy technologiczne przebiegają w niskich temperaturach co zapewnia zachowanie wszystkich właściwości zdrowotnych aceroli.
Owoce aceroli zawierają także duże ilości naturalnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i opóźniają proces starzenia. Te właściwości wiśni z Barbados (tak często nazywana jest acerola) wykorzystuje przemysł kosmetyczny wytwarzając na bazie aceroli kramy i maseczki do cery dojrzałej, naczynkowej oraz trądzikowej.