Czy pamiętasz ten dzień w którym ukąsił Cię kleszcz? Odczuwasz drżenie mięśni, ogólne osłabienie, a może dokucza Ci w ostatnim czasie lekka depresja? Sprawdź koniecznie, może być to I stadium neuroboreliozy.
Neuroborelioza – w jaki sposób można rozpoznać objawy układu
Choroba jest wynikiem powikłań po zakażeniu boleriozą, dochodzi do niej, gdy bakterie zaatakują mózg człowieka. Jest ciężka do zdiagnozowania, gdyż objawy przypominają stwardnienie rozsiane lub nawet zaburzenia psychiczne, co wprowadza lekarzy w błąd przy badaniu pacjenta.
Neurobolerioza to najpoważniejsza i najgroźniejsza odmiana boleriozy, bakterii przenoszonej przez kleszcze. Bakteria ta bardzo łatwo może przedostać się poprzez krew do mózgu, gdzie niszczy komórki nerwowe człowieka. Objawy mogą pokazać się już po 4-6 tygodniach od zakażenia. W I fazie zauważalne są apatia, zaburzenia koordynacji, nerwowość, a także rozdrażnienie czy obsesyjne myślenie.
II stadium to nadmierna wrażliwość ciała na bodźce zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, mrowienie i drętwienie skóry, bóle korzeniowe, niedowład wiotki w najgorszym wypadku porażenie mięśni.
Chory może odczuwać także inny typ objawów, postać zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych np. ból głowy, gorączka, nudności, wymioty, sztywność karku, również światłowstręt.
Trzecim typem objawów, w II stadium jest zapalenie mózgu, drgawki, porażenie nerwów czaszkowych, problemy z pamięcią i koncentracją, objawy encefalopatii, czyli zaburzenia intelektu (otępienia).
III stadium choroby pojawia się po miesiącach lub latach od ugryzienia kleszcza. W tym okresie występuje zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego z niedowładem kurczowym, trudnościami w chodzeniu oraz zaburzeniami funkcji zwieraczy. Dodatkowymi objawami mogą być: psychozy oraz anoreksja, zaburzenia pola widzenia, zaburzenia świadomości, drgawki. Nie czekaj, idź do lekarza gdy tylko zobaczysz rumień pojawiający się po ugryzieniu przez kleszcza. Im dłużej nieleczona będzie bolerioza tym większe będą jej skutki w utracie zdrowia. Badaj się regularnie, aby móc rozpocząć leczenie jak najszybciej.
Neuroborelioza
[Głosów:0 Średnia:0/5]