Trend zdrowego trybu życia nie traci na popularności. W natłoku obowiązków warto znaleźć chwilę na zastanowienie się nad dietą i aktywnością fizyczną. Już kilka drobnych zmian może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, to koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, jaki jest Twój rytm funkcjonowania. Nigdy nie możemy oczekiwać od naszego zdrowia cudów, jeżeli tak naprawdę w ogóle o nie dbamy. Niezwykle istotną sprawą jest to, żeby regularnie uprawiać sport, który nierzadko może nas uchronić przed różnego rodzaju przykrymi w skutkach chorobami. Dobrze dotleniony organizm, to przede wszystkim zdrowy organizm. Oczywiście trzeba również podejmować inne działania, które zapewnią nam życie w dobrym zdrowiu. Koniecznie zobaczmy, co powinniśmy wiedzieć koniecznie. Jak żyć zdrowo?

Ważne jest to, co jemy

Jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, należy spożywać produkty z różnych grup żywności, tzn. dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Według specjalistów to produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii. Mleko i produkty mleczne również powinny być stałym elementem codziennej diety. Nie może w niej zabraknąć także warzyw i owoców. Odpowiadając na pytanie jak żyć zdrowo warto także wiedzieć, że mięso należy spożywać z umiarem – najlepiej zastępować je rybami i roślinami strączkowymi. Specjaliści zalecają, by ograniczyć spożycie soli oraz tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, a także unikać cukru i słodyczy. Komponując codzienny zdrowy jadłospis, najlepiej kierować się informacjami zawartymi w Piramidzie Zdrowego Żywienia, pamiętając, że należy spożywać 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny).

zdrowe nawyki pozwolą zachować dobrą formę

Żeby być zdrowym, musisz uprawiać sport

Odpowiednio zbilansowaną zdrową dietę należy połączyć z aktywnością fizyczną. Codzienny wysiłek pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, lecz także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka, ryzyko rozwoju depresji, cukrzycy, chorób serca i układu krążenia na tle miażdżycy, a także zadbać o mocne kości. Według zaleceń europejskich (opartych na zaleceniach WHO), dorosły człowiek potrzebuje co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w tygodniu lub co najmniej 20 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności przez 3 dni w tygodniu. Do wyboru mamy jogging, jazdę na rowerze, pływanie czy ćwiczenia na siłowni. Jednak niektórzy naukowcy przekonują, że wystarczy zaledwie kilkanaście minut spaceru dziennie, by znacząco poprawić stan zdrowia. Bardzo często, dzieje się tak, że osoby które zaczynają swoją treningową przygodę, tak się w niej zakochują, że nie chcą nawet słyszeć o kilku dniach czy nawet jednym dniu wypoczynku! A to duży błąd, ponieważ dla naszego organizmu niezwykle ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy wysiłkiem a odpoczynkiem. Jeśli nie będziesz dostarczać mu tego drugiego osłabisz swoją odporność, narazisz się na ciągłe bóle mięśni i wahania nastroju. Wzrastasz w siłę nie tylko poprzez trening, ale również poprzez regenerację po tym treningu! Jeśli chcesz żyć zdrowo postaw na wymienione aspekty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ