Praktykowanie jogi przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale warto pamiętać, że mata do ćwiczeń powinna być zawsze czysta. To nie tylko kwestia higieny, ale także bezpieczeństwa. Brudne maty stają się siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów, często też brzydko pachną. Jak dbać o maty do jogi na co dzień?

Bezpośredni kontakt z matą sprawia, że trudno uniknąć zabrudzeń. Przecież dotykamy ją rękami i bosymi stopami. Niektóre osoby także mają skłonności do pocenia się. Mata leży także na podłodze, która niekoniecznie będzie sterylnie czysta. Jeżeli ćwiczymy w plenerze, to tym bardziej mata zostaje narażona na ryzyko powstania rozmaitych plam. Zresztą, mata do jogi ma nam służyć, a nie stać za szklaną szybką, jak eksponat muzealny.

Utrzymanie maty do jogi w czystości nie powinno jednak sprawić kłopotów, a niektóre czynności są naprawdę proste i szybkie do wykonania. Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu, aby mata nie tylko nie miała zabrudzeń, ale też nie uszkodziła się, ani nie zmieniła swojego kształtu i walorów?

  1. Czynności codzienne

Dobrą praktyką jest branie prysznica przed każdym treningiem. Szczególnie w miesiącach letnich warto o tym pomyśleć, aby pot nie wchłaniał się w matę. Jeżeli brakuje nam czasu na prysznic, to powinno się przynajmniej umyć stopy i ręce.  Po zakończeniu ćwiczeń należy zawsze przetrzeć matę lekko wilgotną szmatką. Warto pamiętać o tym, aby matę zwinąć dopiero po jej zupełnym wyschnięciu, żeby nie doszło do rozwoju pleśni. Maty do jogi najlepiej trzymać w pokrowcu lub torbie. Nie jest to wielki wydatek, a ochrona skuteczna. Duży wybór tego typu akcesoriów można dostać w specjalistycznym sklepie http://jogastyl.pl/pol_m_Pokrowce-i-torby-na-maty-166.html

  1. Czynności cykliczne

Matę należy od czasu do czasu dokładnie też wyczyścić. Jeżeli praktykujemy jogę codziennie, to nawet raz w tygodniu.  Na rynku są dostępne specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia mat. Jeżeli wybieramy gotowy preparat, to najlepszy będzie organiczny i biodegradowalny, a także bez zawartości fosforanów.

Jak dbać o maty do jogi2

Można również samodzielnie przygotować środek do czyszczenia. Wystarczy zmieszać niewielką ilość płynu do mycia naczyń bądź innego łagodnego detergentu, a nawet octu z letnią wodą i w takim roztworze namoczyć miękką szmatkę lub gąbkę. Niektórzy decydują się też na przelanie płynu do buteleczki z atomizerem, co niewątpliwie ułatwia pracę, ponieważ unikamy ryzyka powstania jakichkolwiek zacieków. Warto pamiętać, aby nie używać zbyt szorstkich gąbek, aby nie uszkodzić powierzchni maty.

W przypadku mocniejszych zanieczyszczeń można do takiego roztworu dosypać jeszcze małą łyżeczkę sody oczyszczonej. Jeżeli zależy nam na ładnym zapachu, to nie zaszkodzą dodatkowo 2-3 krople naturalnego olejku eterycznego. Szczególnie polecany będzie olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.

Bardzo ważne, aby nie zapomnieć o dokładnym spłukaniu detergentu z powierzchni maty. Pozostawione resztki mogą powodować poślizgnięcie się. Mata musi też całkowicie wyschnąć i dopiero wtedy należy ją zwijać. Jednak lepiej jej nie wystawiać na ostre słońce, aby nie powstały brzydkie odbarwienia.

Warto dodać, że niektóre osoby decydują się na wypranie maty do jogi w pralce, oczywiście na niskich obrotach i bez wirowania. Jest to zawsze jakieś ryzyko i na pewno nie wszystkie maty nadają się do czyszczenia taką metodą. Wcześniej powinno się sprawdzić, czy producent uwzględnia taką opcję i bezsprzecznie ściśle trzymać się instrukcji obsługi. Szkoda byłoby, gdy mata uległa jakiemuś odkształceniu.

[Głosów:3    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak usunąć plamy z mebli?
Następny artykułNiezawodne prezenty
Redakcja uMalgosi.pl

Cześć, jestem Gosia i piszę na tematy związane z modą, urodą i zdrowiem.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ