Nos po babci, oczy po tatusiu, uśmiech po mamusi. Na pewno nie jeden raz zastanawiałaś się, jak twoje i twojego ukochanego dziecko będzie wyglądać. 51% genów dziedziczone jest po matce, a 49% po ojcu. Skąd takie nierówne liczby? Zdrowe dziecko otrzymuje po jednym z alleli danej cechy od obojga rodziców oraz dziedziczy DNA mitochondrialne po matce, gdyż w komórce jajowej zawarte są mitochondria, których nie ma na powierzchni plemnika. Istnieją różne sposoby dziedziczenia genów, między innymi dziedziczenie jednogenowe z dominacją zupełną, niezupełną, kodominacją, wraz z allelami wielokrotnymi oraz dziedziczenie wielogenowe z genami kumulatywnymi oraz genami komplementarnymi, które wymieniam tylko po to, by pokazać, że nie możliwe jest idealne przewidzenie wyglądu czy charakteru dziecka. Możemy jednak wyliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia danej cechy u naszego dziecka. Najprościej jest to zrobić z cechami człowieka dziedziczonymi zgodnie z I prawem Mendla – czyli rozdzielając cechy na dominujące i recesywne. Wystarczy jeden allel dominujący, by cecha się ujawniła.

Cechami dominującymi są: kręcone włosy, ciemne włosy, kolor włosów inny niż rudy, ciemny kolor oczu, piegi, policzki z dołkami, długie rzęsy, odstające uszy, zwijanie języka w trąbke, splatanie dłoni z lewym kciukiem na wierzchu oraz krzyżowanie rąk z lewą ręką na wierzchu. Cechami recesywnymi są: włosy proste, jasny kolor oczu, rudy kolor włosów, jasne włosy, brak piegów, krótkie rzęsy, policzki bez dołków, przylegające uszy, brak zdolności zwijania języka w trąbkę, splatanie dłoni z prawym kciukiem na wierzchu i krzyżowanie rąk z prawą ręką na wierzchu.

Żeby to wyjaśnić weźmy na przykład cechę występowania piegów. Osoba bez piegów będzie homozygotą recesywną, czyli będzie oznaczana jako aa (gdzie a to cecha recesywna, A to cecha dominująca). Jednak osoba z piegami może być homozygotą dominującą AA, bądź heterozygotą Aa. Dziecko osobników bez piegów dziecko nie będzie miało piegów. Jeśli jeden z rodziców ma piegi, a drugi nie, występuje 50% szans wystąpienia piegów, pod warunkiem, że rodzic z piegami jest heterozygotą oraz 100% szans wystąpienia piegów, gdy rodzic z piegami jest homozygotą. Gdy oboje z rodziców mają piegi dziecko ma 75% szans na wystąpienie piegów, pod warunkiem że oboje rodzice są heterozygotami i 100% gdy chociaż jeden z rodziców jest homozygotą dominującą. Ciekawszym przypadkiem jest wystąpienie rudych włosów, bo ten gen się uaktywnia pod warunkiem, że matka albo ma rude włosy, albo ktoś z przodków matki miał rude włosy. Przypadkiem alleli wielokrotnych u ludzi są cechy grupy krwi, występują bowiem trzy allele, w którym synteza antygenu A oraz synteza antygenu B są dominujące a brak syntezy antygenu A oraz B są recesywne. Tak więc jak oboje rodziców są heterozygotami, istnieje 25% szans na to by dziecko miało grupę krwi 0, A, B oraz AB. Kolor skóry jest dziedziczony kumulatywnie. Istnieje wiele genów odpowiedzialnych za kolor skóry człowieka i im więcej z nich jest dominujących, tym ciemniejszą skórę dany człowiek ma.

http://www.zareczona.pl/

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ