Sezon jesienno- zimowy i wczesna wiosna to czas wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienie. Obie choroby dotyczą górnych dróg oddechowych, mają bardzo podobny przebieg i co roku szeroko rozpowszechniają się w społeczeństwie. Bardzo ważne jest – szczególnie w przypadku grypy, aby na odpowiednim etapie rozpoznać i wdrożyć leczenie, zapobiegające groźnym powikłaniom.

Jak objawia się grypa, a jak przeziębienie?

Przeziębienie i grypa są to choroby wywołane zakażeniem wirusowym dotyczące głównie górnych dróg oddechowych. Charakteryzują się bardzo podobnymi objawami i łatwo je pomylić. W przypadku przeziębienia choroba przebiega o wiele łagodniej i zazwyczaj jako pierwszy pojawia się ból gardła. Później dołączać się może katar i obrzęk błony śluzowej nosa, utrudniający oddychanie. W przeciwieństwie do grypy nie występuje tutaj wysoka gorączka, a jedynie stan podgorączkowy (temperatura pomiędzy 37- 38°C). Natomiast u chorych zarażonych wirusem grypy od początku występuje temperatura w granicach 39- 40°C. Ponadto towarzyszy temu uczucie rozbicia, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, brak apetytu, osłabienie i suchy kaszel. W obu przypadkach choroba trwa od 7 do 10 dni i niewyleczona w przypadku grypy może powodować poważne powikłania zdrowotne np. w postaci zapalenia płuc.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia i jak można temu zapobiec?

Ponieważ obie choroby wywołane są przez wirusy, ryzyko transmisji zakażenia w społeczeństwie jest bardzo duże. Najczęściej dochodzi do zakażenia na drodze kropelkowej, tzn. przez kontakt z wydzieliną (kaszel, kichanie) pochodzącej od osoby zarażonej. Inną możliwością jest droga pokarmowa oraz przez bliski kontakt z osobami będącymi nosicielami wirusa. W przypadku wirusa grypy istnieje także ryzyko zarażenia odzwierzęcego, poprzez spożywanie surowego mięsa i jaj pochodzących od zakażonego ptactwa. Aby zapobiec zachorowaniu, należy unikać dużych skupisk ludzi np. w komunikacji miejskiej, w ciągu dnia dokładnie myć ręce oraz wyposażyć się w kieszonkowy żel antybakteryjny, dzięki któremu  w dowolnej chwili można zdezynfekować dłonie. Ponadto trzeba regularnie dbać o zdrowie, stosując zdrową i zbilansowaną dietę, podejmując 2-3 razy w tygodniu aktywność fizyczną oraz minimalizować stres. Dodatkowo w każdym sezonie chorobowym jest możliwość zaszczepienia się na aktualny szczep wirusa grypy, co daje dużą gwarancję ochrony przed zachorowaniem.

Jak leczyć?

W obu przypadkach zaleca się wypoczynek i pozostanie w łóżku. Należy także zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, zwłaszcza gdy obecne są gorączki. Kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy choroby, zaleca się zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne np. lek na przeziębienie Aspirin, który działa zarówno przeciwgorączkowo, jak i przeciwbólowo oraz inne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Dodatkowo w przeziębieniu wspomagać się można wyciągiem z jeżówki purpurowej, która wzmacnia odporność i przyspiesza powrót do zdrowia. Poleca się także leki zmniejszające obkurczenie błony śluzowej nosa zawierające np. ksylometazolinę oraz syropy przeciwkaszlowe. W momencie pogorszenia się stanu zdrowia lub dłuższego utrzymywania objawów należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ