O pierwiastku możemy mówić w dwóch znaczeniach. Mamy pierwiastek chemiczny oraz pierwiastek matematyczny.

Co to jest pierwiastek chemiczny

Pierwiastek chemiczny możemy również podzielić na dwa. Może to być zarówno zbiór całości atomów, które posiadają taką samą liczbę protonów w jądrze albo substancja, składająca się jedynie z atomów, które posiadają taką samą liczbę protonów w jądrze.

Jako pierwszy definicję pierwiastka ogłosił Arystoteles. Twierdził on, że pierwiastek jest substancją, jakiej nie da się rozłożyć na mniejsze cząstki. Była to definicja zgodna z ówczesną wiedzą i osiągnięciami nauki. Pamiętajmy przy tym, że w przypadku, gdy powstaną, albo zostaną sztucznie stworzone odpowiednie warunki, poszczególne atomy pierwiastków mogą się połączyć. W ten sposób powstaje związek chemiczny. Praktycznie cała znana nam materia to pierwiastki chemiczne w podstawowym znaczeniu. Mogą one występować w stanie wolnym, a także w formie związków chemicznych lub ich mieszanin. Pierwiastki w formie związków chemicznych są bardzo rzadkie na Ziemi, należy do nich między innymi miedź rodzima. Można je jednak uzyskać poprzez wyodrębnienie z mieszanin w wyniku działania chemicznego.

Co to jest pierwiastek w matematyce

Pojęcie pierwiastek występuje także w matematyce. Pierwiastkiem określa się działanie odwrotne względem potęgowania. Co to oznacza? Najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie. 8 do potęgi 2 to działanie 8×8=64. W tym znaczeniu 8 do pierwiastka to 2×4 czyli 2 [4 albo 3 pierwiastek z 8 czyli 2x2x2]. Pierwiastek do 4 to 2×2.

kobiecosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ