Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć dorosłą osobę, która by nie skarżyła się przynajmniej od czasu do czasu na bóle kręgosłupa.  Ilu ludzi i ile schorzeń, tyle w zasadzie mamy możliwości oraz tyle różnych rodzajów bólu, które najczęściej są na tyle trudne do wytrzymania, że staramy się znaleźć dosłownie każdy sposób na to, żeby sobie z nim poradzić. Trzeba jednak najpierw wiedzieć, że za większość naszych problemów z kręgosłupem w pierwszej linii odpowiada niewłaściwy tryb życia, a więc przewaga siedzenia nad wykonywaniem jakichkolwiek ruchów. W tym wypadku przy przewadze pracy biurowej możemy skarżyć się głównie na bole w odcinkach lędźwiowych, piersiowych oraz szyjnych. Nasz siedzący tryb życia to jednak nie wszystko, co zagraża naszej normalnej sprawności. To listy należy dopisać również nowotwory, choroby zwyrodnieniowe oraz wiele innych, niepokojących czynników.

Najdelikatniejszy odcinek kręgosłupa

Zdecydowanie najbardziej na wszelkie urazy narażony jest odcinek szyjny naszego kręgosłupa, ponieważ jest najdelikatniejszy. To również on jest najczęściej odpowiedzialny za wszystkie nasze nieprzyjemne dolegliwości, a więc takie, jak pojawiające się szumy w uszach, zawroty głowy oraz jej bóle, mdłości, problemy z widzeniem, powonieniem, a nawet słuchem. Powód tego jest prozaiczny – wszystkie te zmysły związane z nerwami obwodowymi, które wychodzą właśnie między przestrzeniami kręgów – dokładnie w odcinku szyjnym. Z odcinkiem szyjnym związana jest też roto-skolioza, przez która mózg jest słabo odżywiony oraz niedotleniony.

bóle kręgosłupa i bóle pleców co mogą oznaczać

Jakie są najpopularniejsze rodzaje bólu w plecach?

Jedne z najgorszych rodzajów bólu kręgosłupa są powodowane przez jego zwyrodnienia. Do tego dochodzi, jeśli chrząstka, z której zbudowane są stawy, staje się cieńsza i podatna na uszkodzenia przez zbyt małą ilość mazi stawowej. W tym przypadku chrząstka ta z biegiem czasu jest w stanie nawet zaniknąć. Ból kręgosłupa pojawia się dlatego ze kości zaczynają się zwyczajnie ocierać o siebie nawzajem. Powodem silnego bólu w plecach może być także popularna dyskopatia, czyli potocznie nazywane wypadniecie dysku. Jest to odpowiedź kręgosłupa na nagle lub przewlekłe jego przeciążanie, powodowane na przykład podnoszeniem zbyt ciężkich przedmiotów czy zbyt wysiłkowa praca fizyczna. W niektórych przypadkach dyskopatia jest związana ze zwyrodnieniem kręgosłupa na przykład ze względu na wiek pacjenta.  Kolejnym powodem powstawania nieprzyjemnego bólu w plecach jest rwa kulszowa – ta objawia się bardzo gwałtownie odczuwanym bólem, zwykle pojawia się wraz z nim również rodzaj kłucia, drętwienia czy mrowienia. Zwykle ból zaczyna się objawiać w części lędźwi, dalej zaczyna promieniować, na przykład na uda, łydki, biodra, pośladki, czasem sięgając aż do stóp.  Bóle pleców dotykają nas również ze względu na nieprawidłową postawę ciała, nadwagę, zbyt długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji, skoliozę, nadmierny wysiłek fizyczny, czy naciągnięcia związane z uprawianiem wyczynowych sportów bez odpowiedniego przygotowania, ciąża.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ