Szałwię lekarską wykorzystuje się nie wyłącznie do wytwórczości kosmetyków oraz jak przyprawę poprawiającą smak potraw. Leczniczą właściwością herbatki z szałwii jest pobudzanie organizmu do wytwórczości soków trawiennych, a płukanie ust szałwiowym naparem działa antyseptycznie, likwidując afty oraz pleśniawki. Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) w pełni zasługuje na własną łacińską nazwę – salvere, co znaczy „leczyć”, „ratować”. Szałwia, dzięki specyficznemu zestawowi zawartych w niej substancji, znalazła niezwykle duże wykorzystanie w lecznictwie. W jej liściach są duże liczby olejku eterycznego, którego ważnym elementem są tujon, cyneol, kamfora, bornel, pinen. Także zawiera taniny oraz flawonoidy. Roślina jest źródłem garbników oraz goryczy, kwasów organicznych, karotenu oraz związków żywicowych, a również witamin (witamina A, witamina C, witaminy z klasy B) oraz minerałów (wapń, magnez, potas, sód, cynk, żelazo). Dzięki temu szałwia nie tylko leczy ciało oraz zwiększa jego stan, ale także dobrze wpływa na usposobienie.

Szałwia lekarska – wartości

Szałwia lekarska ma mnóstwo prozdrowotnych wartości oraz więc jest szeroko używana w lecznictwie. I w liściach szawii znajduje się olejek eteryczny. Dzięki zawartości garbników, kwasów organicznych, karotenu, witaminy A, C, witamin z klasy B i minerałów takich jak wapń, magnez, potas, sód, cynk oraz żelazo w szałwii jest używana nie wyłącznie w działaniu oraz poprawianiu stanu naszego ciała, ale również nastawienia. W jednym z badań wykazałoby się, iż suszona szałwia lekarska korzystnie wpłynęła na uwagę oraz pamięć u ochotników. Picie herbaty z szałwii ułatwiała im zainteresowanie oraz uspokajała nerwy. W paru badaniach nad właściwościami szałwii, także u chorych z dolegliwością Alzheimera, odnotowano poprawę możliwości umysłowych. Analizowania pokazują, iż szałwia lekarska ma wartości antybakteryjne oraz idzie na wiele innych odmian bakterii. Wartości szałwii nie dotyczą natomiast działania przeciwgrzybicznego. Obecnie naukowcy są zainteresowani działaniem szałwii na mikroorganizmy, takie jak wirus HIV. Dzięki swoim właściwościom szałwia lekarska pomaga na wzdęcia oraz różne kłopoty z trawieniem. Napar z szałwii nie tylko wspiera trawienie, ale także zmniejsza stopień cholesterolu we krwi.

jakie właściwości ma napar z szałwii

Szałwia lekarska – zastosowanie

Szałwia lekarska jest grana w chorobach połączonych okresem oraz menopauzą. Dzieje się tak ze powodu na budowę w szałwii fitoestrogenów, garbników oraz olejku eterycznego, które mają działanie rozkurczowe oraz przeciwzapalne. Działanie szałwii lekarskiej pomaga i w kłopotach np. z obfitymi miesiączkami, uderzeniami ciepła, czy bezsennością w ciągu menopauzy. Szałwia lekarska jest elementem wielu kosmetyków w tym kosmetyków, balsamów, żeli do czyszczenia ciała. Jest toż element np. kosmetyków do cery trądzikowej (szałwia lekarska pomaga poradzić sobie z trądzikiem, łuszczycą oraz grzybicą) i kosmetyków do cery dojrzałej, bo szałwia opóźnia starzenie się skóry. Suszona szałwia jest wykorzystywana w kuchni jako przyprawa. Szałwię można hodować jako roślinę ozdobną. W przemyśle spożywczym dodatek szałwii ma na celu poprawienie smaku oraz aromatu produktów. Szałwia jest również wykorzystywana jako dodatek do mydeł oraz perfum.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ