Wielu ludzi marzy o byciu majętnym, wyobraża sobie siebie w przysłowiowej willi z basenem, jako człowieka jeżdżącego luksusowym samochodem, odbywającym kosztowne wycieczki zagraniczne i opływającego we wszelkie dobra materialne. Jednak posiadanie nawet niewielkiego majątku niesie za sobą wielką odpowiedzialność, o której nie wszyscy pamiętają.

Zarządzanie majątkiem

Będąc właścicielem niewielkiego nawet majątku, trzeba pamiętać o kilku ważnych obowiązkach. Przede wszystkim należy tak zarządzać swoimi dobrami, by je pomnażać, a nie roztrwonić. Dobrze skorzystać z doświadczenia innych a w przypadkach spornych lub w razie wątpliwości zasięgnąć rady radcy prawnego lub skorzystać z usług notariusza. Notariusze, jako prawnicy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu spraw majątkowych, a jednocześnie będący osobami zaufania publicznego przedstawią sytuację prawną i pomogą sporządzić istotne dokumenty. Ważnym obowiązkiem właściciela majątku jest systematyczne odprowadzanie podatków.Istotnym problemem właściciela majątku są sprawy spadkowe. Warto wcześniej zastanowić się, jak dysponować majątkiem w razie własnej śmierci i sporządzić testament poświadczony notarialnie i zdeponowany u zaufanego notariusza. Można też jeszcze przed śmiercią dokonać atu darowizny, co w przyszłości ułatwi zadanie spadkobiercom. Notariusz doradzi, jak przygotować akt notarialny, który zabezpieczy prawa wszystkich stron, zarówno darczyńcy, jak i obdarowanych.

Sprawy spadkowe

W przypadku testamentu sprawa jest prosta, spadkobiercy otrzymują dokładnie te dobra, jakie zostały im zapisane. Zdarza się jednak, że sprawy spadkowe nie zostały uregulowane, wówczas proces spadkowy może trwać wiele lat i odbywać się przed sądem. Problem pojawia się, gdy zamiast oczekiwanych dóbr materialnych zmarły pozostawia po sobie jedynie długi. W takich wypadkach notariusze sporządzają na życzenie spadkobierców oświadczenie o odrzuceniu spadku. Żeby uniknąć nieprzyjemności i kłopotów, oświadczenie takie muszą podpisać wszystkie osoby uprawnione do spadku, czyli pełnoletnie dzieci i wnuki, rodzeństwo i ich dzieci oraz żyjący rodzice.

Tylko zrzeczenie się spadku uchroni spadkobierców przed dziedziczeniem długów.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ